آیا نوشیدنی ورزشی ارگانیک برای ریکاوری بعد از ورزش مفید است؟

نوشیدنی‌های ورزشی می‌توانند بخشی اساسی در مدیریت تأمین آب برای بزرگسالان فعال و ورزشکاران باشند. تحقیقات نشان داده است که بسته به شدت و مدت فعالیت بدنی، نوشیدنی ورزشی ارگانیک یا غیر ارگانیک می‌توانند مکمل تغذیه‌ی ورزشی باشند. هدف آن‌ها، برآورده سازی نیازهای متغیر ورزشکاران با ارائه‌ی یک محصول سالم‌تر است، با این حال، سؤال این است که آیا نوشیدنی‌های ورزشی، خواه ارگانیک، خواه غیر ارگانیک، ضروری هستند یا خیر؟ با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

آیا نوشیدنی ورزشی ارگانیک برای ریکاوری بعد از ورزش مفید است؟

نوشیدنی ورزشی ارگانیک در برابر نوشیدنی‌های ورزشی سنتی

بهبود سلامت دلیل اصلی مصرف نوشیدنی ورزشی ارگانیک توسط مصرف کنندگان است. غذاهای ارگانیک بدون استفاده از کودهای شیمیایی، استروئیدها، آنتی بیوتیک‌ها یا آفت کش‌ها تولید می‌شوند. سازندگان گاتورید با حذف روغن نباتی برومینه، که نشان اثرات سوئی بر سلامتی دارد، شروع به بهبود محصول خود کرده است.

نسخه نوشیدنی ورزشی ارگانیک بیشتر اصلاح شده و فقط شامل هفت ماده تشکیل دهنده آب، نیشکر ارگانیک، اسید سیتریک، طعم طبیعی آلی، نمک دریا، سیترات سدیم و کلرید پتاسیم است.

نوشیدنی‌های ورزشی سنتی نوشیدنی‌های با شیرین کننده‌ی قند محسوب می‌شوند و در گروه غذایی نوشیدنی‌های غیرالکلی یا نوشابه قرار دارند. لیست مواد تشکیل دهنده معمول شامل آب، الکترولیت (سدیم و پتاسیم)، قند، رنگ مصنوعی و طعم دهنده‌ها است.

نوشیدنی ورزشی ارگانیک با حداقل مواد ممکن است انتخاب بهتری باشد، اما تولید کنندگان هنوز مقادیر زیاد قند و سدیم غیرضروری در محصول را حل نکرده‌اند. آن‌ها این موضوع را نشان نداده‌اند که آیا نوشیدنی‌های ورزشی سالم هستند یا خیر (این‌که آیا ارگانیک هستند یا خیر) و چه زمانی آن‌ها باید مصرف شوند.

تاریخچه

نوشیدنی‌های ورزشی در سال ۱۹۶۵ توسط محققان دانشگاه فلوریدا، برای تیم فوتبال آنها معروف به گاتورز اختراع شد. برای بهبود روحیه تیمی، نوشیدنی جدید ورزشی به گاتورید نامگذاری شدند. هدف گاتورید، تأمین آب و برقراری تعادل الکترولیت در ورزشکاران در طی فعالیتهای شدید ورزشی به مدت چند ساعت بود.

سال بعد، فلوریدا گیترز برای اولین بار در طی اورنج بول یک پیروزی تاریخی کسب کرد. آنچه گاتورز را از سایر تیم‌های فوتبال متمایز می‌کرد نوشیدنی ورزشی جدید بود که برای آنها طراحی شده و ظاهراً عملکرد ورزشی آنها را بهبود می‌بخشید.

سلسله فعالیت‌های گاتورید آغاز شد و دارندگان محصول در آن زمان موسسه علوم ورزشی گاتوراد را تأسیس کردند. گاتوراد بیشترین درصد فروش و بازاریابی نوشیدنی‌های ورزشی را تا به امروز کنترل می‌کند.

گاتوراد که یک نوشیدنی ورزشی ارگانیک است حول تقاضای مصرف کنندگان برای گزینه‌های سالم‌تر در حال تکامل است و سایر تولیدکنندگان نوشیدنی‌های ورزشی مطمئناً این روند را دنبال می‌کنند. صنعت محصولات ارگانیک یک بازار چند میلیارد دلاری است و انگیزه‌ای برای تولید کنندگان مواد غذایی است. ورزشکاران و بزرگسالان فعال در تلاشند که سالم‌تر باشند و این به معنای بهبود تغذیه ورزشی است.

تحقیقات متناقض

موسسه‌ی علوم ورزشی گاتورید به‌عنوان یک حامی مالی بزرگ در زمینه تحقیقات نوشیدنی‌های ورزشی محسوب می‌شود. این منجر به تضاد منافع می‌شود زیرا محققان به‌طور قابل توجهی به بودجه صنعت وابسته هستند. طبق یک مقاله تحقیقاتی که در PLOS Medicine منتشر شده است، بودجه صنعت ممکن است منجر به پشتیبانی از محصولات اسپانسرها بدون توجه به پیامدهای احتمالی آن برای سلامت عمومی شود.

به نظر می‌رسد که به‌طورکلی یافته‌های دقیق مبتنی بر شواهد برای نوشیدنی‌های ورزشی بسیار کم است. ظاهراً بسیاری از مطالعات بالینی مبتنی بر فرضیات است و یافته‌های متناقضی گزارش شده است.

تحقیقات نشان می‌دهد تصمیم در مورد نوشیدنی‌های ورزشی باعث افزایش عملکرد ورزشی می‌شود یا هیچ تفاوتی ایجاد نمی‌کند. شواهد غیرقطعی می‌تواند برای ورزشکاران، مربیان و متخصصان تغذیه، که وابسته به تحقیق برای انتخاب‌های سالم و بهتر هستند، مشکل آفرین باشد.

نقش نوشیدنی‌های ورزشی

نوشیدنی‌های ورزشی برای ورزشکاران و بزرگسالان فعال برای جبران مایعات و الکترولیت‌ها (سدیم و پتاسیم) از دست رفته در طی فعالیت شدید بدنی طراحی شده‌اند. طبق مقاله‌ای که در مجله انجمن بین المللی تغذیه ورزشی منتشر شده است، در ورزشکارانی که بیش از دو ساعت ورزش می‌کنند، این ممکن است باعث افزایش عملکرد به دلیل مصرف کربوهیدرات و مایعات موجود در نوشیدنی‌های ورزشی شوند.

ورزشکاران و بزرگسالان فعال شرکت کننده در فعالیت‌های فیزیکی مداوم، آب و الکترولیت‌های بدن را از طریق عرق از دست می‌دهند. تحقیقات نشان داده است که مدیریت تأمین آب، از جمله آب و نوشیدنی‌های ورزشی، می‌تواند به حفظ رطوبت مناسب افراد کمک کند.

هدف جلوگیری از کاهش آب و تغییرات بیش از حد در تعادل الکترولیت‌ها است که می‌تواند اثر منفی روی عملکرد ورزشی داشته باشد. میزان عرق در هر ورزشکار متفاوت است و بنابراین توصیه می‌شود برنامه‌های جایگزین مایعات اجرا شود. طبق کالج پزشکی ورزشی آمریکا، نوشیدنی‌های ورزشی برای ورزشکارانی که بیش از ۶۰ دقیقه ورزش شدید انجام می‌دهند مفید است.

مسئله‌ی قند

نوشیدنی ورزشی ارگانیک یا غیر ارگانیک، پر از قند هستند. طبق تحقیقات مرکز تغذیه‌ی سالم، برخی از نوشیدنی‌های ورزشی می‌توانند حاوی ۱۹ گرم قند، ۲۰۰ میلی گرم سدیم و ۸۰ کالری در هر وعده ۸ اونسی باشند. محتوای قند یک نوشیدنی ورزشی حاوی ۱۹ گرم قند تقریباً برابر با ۵ قاشق چای خوری است.

مشکل این است که بزرگسالان، نوجوانان و کودکان غیر ورزشکار آنها را به میزان نگران کننده‌ای مصرف می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدنی‌های شیرین شده با قند (SSB) مانند نوشیدنی‌های ورزشی “منبع اصلی قند اضافه در رژیم غذایی آمریکایی‌ها” هستند. نشان داده شده است که مصرف زیاد قند در اضافه وزن، چاقی و سلامت دندان ضعیف نقش دارد.

رهنمودهای سازمان بهداشت جهانی (WHO) به بزرگسالان توصیه می‌کند روزانه بیش از 6 قاشق چای خوری شکر مصرف نکنند. این مقدار، برای کودکان حداکثر باید 3 قاشق چای خوری در روز باشد. یک نوشیدنی ورزشی تقریباً نیاز روزانه قند را برای بزرگسالان برآورده می‌کند و برای کودکان، مناسب نیست.

طبق ائتلاف اقدام چاقی (OAC)، هنگامی که نوشیدنی‌های ورزشی خارج از محیط ورزشی مصرف می‌شوند، مقدار زیادی قند، سدیم و کالری غیرضروری تولید می‌کنند. مصرف بیش از حد قند از نوشیدنی‌های شیرین شده با قند (SSB) “دلیل اصلی ایجاد حفره‌های دندانی، چاقی و دیابت نوع 2 است.”

مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا مقاله‌ای منتشر کرد که نشان می‌دهد نوشیدنی‌های شیرین شده با قند (SSB) مانند نوشیدنی‌های ورزشی نه تنها عامل اصلی ایجاد حفره هستند بلکه جایگزین گزینه‌های مصرف مایعات سالم‌تر هستند.

به نظر می‌رسد که SSB ها باعث کاهش همه گیری مشکل بهداشت دهان و دندان، به ویژه در بزرگسالان و کودکان می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که علت اصلی و منبع ایجاد حفره‌های دندانی از نوشیدنی‌های شیرین است.

مقایسه‌ی نوشیدنی‌های ورزشی

نوشیدنی‌های ورزشی در اندازه‌ها، طعم‌ها و مواد تشکیل دهنده متنوعی وجود دارند. نوشیدنی ورزشی ارگانیک مانند گاتورید هنوز نیازمند بررسی دقیق محتویات آن هستند. خط جدید گاتورید ارگانیک شامل هفت قاشق چای خوری شکر اضافه شده در هر وعده ۱۶.۹ اونس است.

طبق انجمن قلب آمریکا (AMA)، این میزان مجاز توصیه شده 6 قاشق چای خوری شکر برای بزرگسالان بیشتر است. یک مشکل دیگر در مورد نوشیدنی‌های ورزشی این است که آنها به‌عنوان یک گزینه سالم برای ورزشکاران و عموم مردم به بازار عرضه می‌شوند.

حقایق و توصیه‌های مربوط به نوشیدنی‌های ورزشی

پیش بینی می‌شود که بازاریابی و فروش نوشیدنی ورزشی ارگانیک رشد چشمگیری داشته باشد. این نوشیدنی‌ها برای بهبود سلامت و تناسب‌اندام ما تبلیغ می‌شوند اما طبق تحقیقات برای افراد غیر ورزشکار توصیه نمی‌شود. حقایق و توصیه‌های زیر از تحقیقات مربوط به نوشیدنی‌های ورزشی ارائه‌شده است:

  • فواید نوشیدنی‌های ورزشی برای سلامتی فقط برای ورزشکارانی است که فعالیت بدنی مداوم و پیوسته‌ای دارند.
  • یک کودک یا نوجوان متوسط آمریکایی از نظر فیزیکی آنقدر فعال نیست که نوشیدنی‌های ورزشی را مصرف کند.
  • آب و رژیم غذایی متعادل برای بزرگسالان فعال، نوجوانان و یا کودکانی که کمتر از یک ساعت ورزش می‌کنند توصیه و بهینه است.
  • نوشیدنی‌های ورزشی منبعی از قند و کالری اضافی در رژیم غذایی ما هستند.
  • نوشیدنی‌های ورزشی ممکن است خطر کاهش سلامت دندان را افزایش دهند.
  • مصرف نوشیدنی‌های ورزشی به افزایش مصرف سدیم کمک می‌کند.
  • نوشیدنی‌های ورزشی عامل مهمی در چاقی در بزرگسالان، نوجوانان و کودکان است.

نوشیدنی‌های ورزشی به همراه سایر نوشیدنی‌های شیرین شده توسط قند (SSB) تقریباً 50٪ قند اضافه شده در رژیم آمریکایی را تشکیل می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا