اگر علاقمند به ورزش پاتیناژ هستید این مطلب را از دست ندهید

یخ ماله یا پاتیناژ نام نوعی ورزش شاد و مفرح است که با اسکیت روی یخ به صورت انفرادی و یا تیمی در سالن های مخصوص انجام می شود. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

اگر علاقمند به ورزش پاتیناژ هستید این مطلب را از دست ندهید

ورزش پاتیناژ شادترین ورزش با حرکات نمایشی

یخ ماله یا پاتیناژ نام نوعی ورزش شاد و مفرح است که با اسکیت روی یخ به صورت انفرادی و یا تیمی در سالن های مخصوص انجام می شود. این ورزش از زیباترین ورزش هاست و شامل کشش و حرکت بدن همراه با حفظ تعادل می باشد که حرکات نمایشی و سرعتی این رشته بیننده را به وجد می آورد . حالا این که این رشته از کجا آمده است و الان در چه وضعیتی است در ادامه خواهید خواند.

ورزش پاتیناژ

تاریخچه ورزش پاتیناژ

زمانهای بسیار دور و ماقبل تاریخ زمان و روند شکل گیری دقیق پاتیناژ نامعلوم است .شواهد باستان شناسی از اسکیتهای بدوی ساخته شده از استخوان جانوران در نقاط سردسیری چون روسیه، اسکاندیناوی، بریتانیا، هلند، آلمان و سویس نشان میدهد که انسانها در زمانهای دور نیز از این روش سریع و ساده برای عبور از مناطق بزرگ و یخ زده استفاده میکرده اند. ورزش پاتیناژ در قرون گذشته در کشورهای هلند و انگلستان جایگاهی خاص و ویژه ای داشته و ورزش مورد علاقه مردم این دو سرزمین در زمستان بوده است. قدیمی ترین مدرک جهان درباره پیدایش ورزش پاتیناژ به یک راهب اهل کانتربوری به نام ویلیام فیتز استفن که در لندن بین سال های 1175 تا 1118 زندگی می کرد، برمی گردد.

کانادا 1890

ویلیام فیتز استفن درباره ورزش پاتیناژ وقایعی را کتاب زندگینامه اش بیان کرده است.او در کتاب خود چنین نوشته است:

( اگر زمینهای باتلاقی فینزبوری و مورفیلد یخ بزنند، کودکان اهل لندن به بازی میپردازند. بعضی از این بچه ها استخوانهایی به مچ پای خود میبندند و چوب دستیهایی ساده و کارکرده در دست میگیرند. آنها مانند پرندگان یا تیرهایی از چله کمان در رفته، بر روی یخ پرواز میکنند. ناگهان دو کودک با هم مقابله میکنند، چوب دستیهای خود را بالا گرفته و تا جایی که یکی بر زمین بیافتد به یکدیگر میتازند. سر این بچه ها معمولا ضربه میخورد یا دست و پایشان میشکند)

به تصویر کشیدن ورزش پاتیناژ برای اولین بار توسط یوهانس بروگمن

اولین تصویرپاتیناژ در یک اثر هنری در قرن پانزدهم و توسط یوهانس بروگمن هلندی تصویر شده است .

حومه لندن 1901

روزی لیدونیا برای اسکی روی یخ به دریاچه ای می رود و در هنگام برخورد با یخ دنده هایش می شکند و هرگز درمان نمی شود و متاسفانه جان خود را از دست می دهد. به موجب چنین اتفاقی، یوهانس بروگمن تصمیم می گیرد که این سانحه دردناک را به تصویر همگان بگذارد.

چگونگی حرکت با کفش های پاتیناژ

امروزه ورزش پاتیناژ از جمله ورزش های زیبا در جهان به حساب می آید. طبق مطالعات انجام شده یخ در دمای 7- درجه سانتیگراد از کمترین میزان اصطکاک برخوردار است؛ به همین دلیل تمامی پیست های سرپوشیده پاتیناژ سیستم خود بر مبنای این درجه تنظیم می کنند.

در کفش های امروزی پاتیناژ برای ایجاد شتاب و کنترل حرکات اسکیت باز ، سر تیغه جلویی را کمی به طرف پایین خم می کنند.

نکات مهم درباره ورزش پاتیناژ  

تیغه فولادی زیر کفش میتواند با کمترین اصطکاک با سطح یخی به اطراف حرکت کند و با اندکی خم کردن تیغه و فرو بردن آن در یخ اسکیت باز در بالا بردن اصطکاک، کنترل حرکات کمک می کند . اسکیت باز میتواند با حرکت بر روی لبه منحنی تیغه و با قرار دادن بدن خود در زاویه مناسب و خم نگهداشتن زانو، از نیروی جاذبه برای کنترل و سرعت بخشیدن به حرکات خود استفاده کند . 
برای ایجاد شتاب روش دیگری وجود دارد که فشردن تیغه در بخش جلویی آن روی یخ است به طوریکه یخ بریده میشود و اسکیت باز را به جلو هل میدهد. اسکیت باز ماهر میتواند با ترکیب دو تکنیک فوق که ” ترسیم” یا drawing نام دارد، به حالتی برسد که ظاهرا بدون هیچ کوشش خاصی در مسیرهای منحنی زیبا میخرامد .

خطرات ورزش پاتیناژ

اگر این ورزش در سالن مخصوص اسکیت برگزار شود احتمال خطر آسیب دیدگی برای اسکیت بازان کم می شود اما پیست های فضای باز که در دریاچه ها صورت می گیرد، خطرات جدی با خود به همراه دارد.

1.سقوط بر روی یخ که به کیفیت سطح یخ، طراحی اسکیتف سرعت اسکیت باز و همچنین مهارت و تجربه او بستگی دارد ،هرچند در این حالت آسیب اسکیت باز بعید است اما غیرممکن نیست .

2. سقوط از میان یخ به داخل آب بسیار سرد از اتفاقات بسیار خطرناک در این رشته ورزشی است. این حادثه می تواند موجب آسیب دیدگی شدید یا حتی مرگ انسان در اثر شوک، غرق شدن یا سرمازدگی شود.

بیرون آمدن از آب و بازگشت به یخ تقریبا کاری غیرممکن است زیرا لبه های یخ به طور مداوم می شکنند و کفش ها به دلیل خیسی سنگین می شوند و فرد را به زیر آب می کشند.

ورزش پاتیناژ به 4 رشته زیر تقسیم می شود

1- پاتیناژ نمایشی ( Figure Skating ):

افراد در این ورزش به صورت تک تک، دو نفره و حتی گروهی به انجام حرکاتی زیبا و متناسب با یک قطعه موسیقی می پردازند.

آشنایی با 4 رشته ورزشی پاتیناژ

2- هاکی روی یخ ( Ice Hockey ):

در این ورزش تیمی اعضای هر تیم با در اختیار داشتن توپ میدان به دروازه تیم مقابل یورش برده و گل می زنند.

3- پاتیناژ سرعتی ( Speed Skating ):

شرکت کنندگان در این ورزش در طول مسافت مشخص با حداکثر سرعت خود حرکت می کنند.

4- پاتیناژ نوردیک ( Tour Skating ):

رشته ای سرگرم کننده که در آن زمان مطرح نیست و شرکت کنندگان باید مسافتی بسیار طولانی را بر روی یخ های طبیعی طی کنند.

ورزش پاتیناژ در ایران

رشته ورزشی پاتیناژ در ایران

قدمت این رشته ی ورزشی در ایران حدود 50 سال است. 40 سال پیش به بهانه بازی های آسیایی تهران اولین سالن پاتیناژ در سالن 12 هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی راه اندازی شد اما هزینه های بالای تجهیز و نگهداری از سالن های پاتیناژ باعث شد این سالن استاندارد هم تغییر کاربری بدهد.

پس از سال ها دوباره یک سالن پاتیناژ استاندارد در ایران با حضور مسئولان وزارت ورزش، اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و فدراسیون اسکی در مجموعه تندرستی آرامیس برای آنهایی که به ورزش های یخی علاقمند هستند ، افتتاح شد.

شش سال پیش طرح اولیه ساخت نخستین سالن استاندارد پاتیناژ در ایران روی کاغذ آمد اما تحریم ها علیه ایران، این کار را به تاخیر انداخت. راه اندازی این سالن حدود یک میلیون و 600 هزار یورو هزینه دربرداشت که می تواند سرآغازی برای رشد و توسعه ورزش های یخی در ایران باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا