تربیت بدنی از دیدگاه اسلام

از دیدگاه اسلام واقعیت وجودی انسان ( بدن و نفس) محور اساسی برنامه ها چه درسی و چه غیر درسی است.نظام تربیت بدنی اسلامی ، یک نظام همه جانبه است ،یعنی علاوه برجسم به ابعاد علمی ، اخلاقی ، اجتمایی و عاطفی نیز تأکید دارد.تربیت بدنی از دیدگاه اسلام ،بر تربیت و تقویت جسم  تأکید دارد که باید همپای خود سازی و اخلاق و از طرفی مصونیت جامعه باشد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

تربیت بدنی از دیدگاه اسلام

اسلام‌ می گويد، غرق‌ در دنيا نشويد و خود را در آن‌ گم‌ نكنيد. در مقابل‌می فرمايد: به‌ دنبال‌ تلاش‌ و معاش‌ باشيد.«من‌ لا‌ معاش‌ له‌ لا معاد له» دنيا و آخرت‌ با هم‌ و در كنار هم‌ ديده‌ می شود. روح‌ و تن، جسم‌ و جان‌ با هم‌ ديده‌ می شود. هر كدام‌ لازمه لاينفک ديگری است‌ و به‌ همين‌ دليل‌ می توان‌ گفت‌ ضرورت‌ دارد كه‌ انسان‌ به‌ پرورش‌ بدن‌ خود همت‌ ورزد و به‌ رشد و سلامت‌ بدن‌ خود رسيدگی كند و همين‌طور راه‌ و وسيله‌ برای انديشيدن‌ انسان‌ همين‌ بدن‌ و پيكر و اندام‌ اوست.

چشم‌ است‌ كه‌ می بيند و گوش‌ است‌ كه‌ می شنود و زبان‌ است‌ كه‌ می چشد و…. در هر حال‌ سلول‌های مغزي‌ ابزار و وسيله‌ تلاش‌ و تفكر انسان‌ است‌ كه‌ آدم‌ درست‌ بفهمد و درست‌ تفكر نمايد. پس‌ بايد بدنش‌ سالم‌ باشد.قرآن، کتاب آسمانی اسلام، بزرگ ترین سرمشق و راه گشای زندگی انسان ها در همه امور، تا روز قیامت است. در این کتاب بزرگ و بی نقص که کلام خالق انسان و تمام هستی می باشد . آیاتی وجود دارد که به گونه ای بر اهمیت ورزش و نیرومند سازی جسم در کنار تقویت روح و بعد عملی دلالت دارد.
خداوند در انتخاب بر گزیدگان خود همواره به ویژگی های ممتازی توجه داشته ، برای نمونه در قران کریم آیه ۲۴۶ سوره بقره به ویزگی های چون هوش ، فرزانگی ، علم ، درستی  و قدرت بدنی اشاره می کند
ویا درجای دیگر می فرماید
اَلمؤ‌مِنُ‌ القَوِ‌يُّ‌ خَيرٌ‌ وَ‌ اَحَبُّ‌ مِنَ‌ المُؤ‌مِنِ‌ الضَّعيفِ»
شخص‌ با ايمان‌ قوي‌ و نيرومند، از شخص‌ با ايمان‌ ضعيف‌ بهتر و دوست‌داشتني‌تراست.

اِنَّ‌ اَ‌ صطَفيهُ‌ عَلَيكُم‌ وَ‌ زادَهُ‌ بَسطَةً‌ فِي‌ العِلمِ‌ وَ‌ الجِسمِ»
خداوند او را بر شما برگزيده‌ و علم‌ و (قدرت) جسم‌ او را وسعت‌ بخشيده‌ است.

درباره‌ حضرت‌ موسي (ع )قرآن‌ كريم‌ چنين‌ مي‌فرمايد:
وَ‌ لَما بَلَغَ‌ اَشُدَّهُ‌ وَ‌استَوي‌ اتَيناهُ‌ حُكماً‌ وَ‌ عِلماً‌ وَ‌ كَذلِكَ‌ نَجزِ‌ي‌ المُحسِنينَ
هنگامي‌ كه‌ موسي‌ نيرومند و كامل‌ شد، حكمت‌ و دانش‌ به‌ او داديم.

حضرت رسول اكرم (ص) پيوسته در مورد بهداشت و حفظ سلامت و تندرستي و تقويت روح و جسم از طريق تفريحات سالم و فعاليت هاي مختلف ورزشي تاكيد فراوان داشت.حضرت رسول اكرم (ص) فرمود: ان الله يحب عبدالقوی

ابن سينا
به دليل اهميت تعليم و تربيت ، ورزش را كه يكی از شاخه های بسيار مهم آن می دانست مطالب باارزشی در كتاب قانون آورده است. او سلامت تن و روان را مديون ورزش دانسته و يكی از راه های رشد و نمو كودكان را حركات ورزشی معرفی كرده است.اين فيلسوف عالی قدر مهم ترين حركات،‌ فعاليت ها و مهارتهای ورزشی كودكان و نوجوانان را راهپيمايی،‌پرش،‌ توپ بازی، ‌طناب بازی،‌دو، كشتی، اسب سواری،‌ شمشيربازی و شنا ذكر كرده است.
ورزش از نظر شهید مطهری
مرحوم شهید مطهری بحث جالب و دقیقی دارد، تحت عنوان : پرورش تن و تن پروری،وی در کتاب انسان در قرآن چنین می نویسد:اسلام ، تن پروری به معنای، نفس پروری و شهوت پرستی را شدیداً محکوم کرده است، اما پرورش بدن به معنای مراقبت و حفظ سلامت و بهداشت را از واجبات شمرده است و هر نوع عملی را که برای بدن زیان بخش باشد، حرام شمرده است.
خاطره ای از قرائتی در مورد ورزش
قبل از انقلاب در سفرى كه به كرمان داشتم وارد دبیرستانى شدم. بچه‏ ها در حال بازى بودند و رئیس دبیرستان زنگ را به صدا در آورد و ورزش را تعطیل و بچه‏ ها را براى سخنرانى من جمع كرد.من هم گفتم: بسم اللّه الرّحمن الرّحیم. اسلام طرفدار ورزش است والسلام. این بود سخنرانى من، بروید سراغ ورزش.رئیس دبیرستان گفت: آقاى قرائتى شما مرا خراب كردى، گفتم: تو میخواستى مرا خراب كنى و بچه‏ ها را از بازى شیرین جدا كنى و پاى سخن من بیاورى. آنان تا قیامت نگاه شان به هر آخوندى مى‏ افتاد می ‏گفتند : این ها ضد ورزش هستند و با این حركت از آخوند یک قیافه ضد ورزش درست می ‏كردى.بچه‏ ها دور من جمع شدند و گفتند: عجب آقاى خوبى. پرسیدند شب‏ها كجا سخنرانى دارید. من هم آدرس مسجدى را كه در آن برنامه داشتم به بچه‏ ها دادم. شب دیدم مسجد پر از جوان شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا