چرا موز باعث حفظ توان بدنی ورزشکاران می‌شود؟

محققان آمریکایی به ورزشکاران توصیه کردند که به هنگام فعالیت های ورزشی خود به منظور حفظ توان بدنی و قدرت خود موز بخوردند زیرا این میوه نسبت به نوشیدنی های ورزشی توان بالاتری به آن ها می دهد و موجب حفظ توان بدنی ورزشکاران می شود. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

چرا موز باعث حفظ توان بدنی ورزشکاران می‌شود؟

به نقل از نشریه “PLoS ONE، محققان دانشگاه ایالتی آپالاچی در کارولینای شمالی آمریکا براساس تحقیقات خود به بازیکنان و ورزشکاران توصیه کردند که در جریان فعالیت ورزشی خود موز بخوردند زیرا بهترین و مناسبت ترین راه برای بالا بردن فعالیت بدنی، قدرت تحمل و ادامه بازی ها و فعالیت ورزشی مثل مسابقات فوتبال و دوچرخه سواری با حفظ توان و قدرت در طول مسابقه می باشد.

در این تحقیقات آمده است

موز فراتر از نوشیدنی های ورزشی است زیرا حاوی مخلوطی از قندهای سالم است که در نوشیدنی های ورزشی معمول مورد مصرف در جریان مسابقات وجود ندارد. موز همچنین حاوی مقادیر زیادی فیبر، پتاسیم و ویتامین B6 است که توانمندی ورزشکاران و قدرت تحمل آنها را در طول فعالیت بدنی افزایش

می دهد.

محققان بعد از مقایسه دو گروه از دوچرخه سواران به این نتیجه رسیدند. این محققان به گروه اول یک لیوان نوشیدنی ورزشی حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات در جریان فعالیت ورزشی دادند درحالی که به گروه دوم در هر ۱۵ دقیقه فقط نصف موز داده شد.محققان این کار را در طول یک مسابقه دوچرخه سواری دشوار به مسافت ۷۵ کیلومتر انجام دادند که ۲ ساعت و نیم الی سه ساعت به طور انجامید.محققان از خون دوچرخه سواران قبل و بعد از فعالیت ورزشی نمونه برداری کرده و آن را مورد بحث و بررسی در زمینه عناصر غذایی و نتایج متابولسیم قرار دادند.

این نتایج نشان داد

موز برتر از نوشیدنی های ورزشی است و بهترین و مناسبت ترین ماده غذایی در جریان مسابقات، رقابت ها و فعالیت های بدنی به شمار می رود. زیرا حاوی فیبر و مقادیر زیادی مواد غذایی و آنتی اکسیدان است که نوشیدنی های ورزشی فاقد آن هستند.

اگر بعد از تمرین احساس کردید که عضلات‌تان درد می‌کند و یا این که با سرعت کافی رشد نمی‌کنند، ممکن است به اندازه کافی منیزیم در رژیم غذایی‌تان وجود نداشته باشد. موز غنی از منیزیم است که می‌تواند به اتقباض عضلانی، آرام سازی و همچنین سنتز پروتئین که به نوبه خود، باعث افزایش توده عضلانی بدون چربی می‌شود، کمک کند. مصرف منیزیم افزایش تجزیه چربی در بدن را به دنبال دارد.

مصرف کدام موز بهتر است؟ رسیده یا زرد؟

محققان ژاپنی به نتایج جالبی در رابطه با موز دست یافتند. هرچه موز رسیده‌تر شود خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی آن نیز بیشتر می‌شود.

✅زمانی که موز کاملاً رسیده شود و روی پوست زرد آن دانه‌های قهوه‌ای پدید آید ماده‌ای به نام TNF (فاکتور نکروز تومور)، ماده‌ای که با سلول‌های غیر عادی مبارزه می‌کند را تولید می‌کند.

✅همچنین محققان به این نتیجه رسیدند که هرچه نقاط تیره‌ی روی پوست موز بیشتر باشد خواص ضد سرطانی آن نیز بیشتر است.

✅علاوه بر این موزی که پوست زرد با دانه‌های تیره روی آن دارد در تقویت ایمنی بدن ۸ برابر مؤثرتر از موز با پوست سبز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا