فواید ورزش پیلاتس

پیلاتس، یکی از ورزشهای مشابه یوگا می باشد اما تمرکز بیشتر این ورزش بر عضلات شکم, کمر, پهلوها و ران ها است. ورزش پیلاتس یکی از ورزشهای تناسب اندام و کاهش وزن به شمار می آید. در این مطلب با مهمترین تاثیرات این ورزش بر جسم و روح آشنا می شویم بنابراین اگر شما نیز علاقه زیادی به این دسته از ورزش ها دارید بهتر است تا پایان مطلب همراه ما باشید. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

فواید ورزش پیلاتس

ورزش پیلاتس چیست؟

پیلاتس یکی از ورزشهای تناسب اندام می باشد که انعطاف پذیری و استقامت بدن را بیشتر می کند و موجب هماهنگی و تعادل همه ی اعضای بدن با یکدیگر می شود. این ورزش نسبت به دیگر ورزش ها, آسیبی بر بدن وارد نمی کند. یکی از نکات مهم در انجام تمرینات پیلاتس, نظم و انضباط و صحیح انجام دادن آن ها است.

انجام حرکات پیلاتس نیازمند برقراری تعادل در تمام اعضای بدن, است. در هر بار از انجام تمرینات, ممکن است برخی از ماهیچه های بدن کشیده شوند. این ورزش انواع مختلفی دارد و برخی از حرکات آن نیازمند دستگاه بدنسازی می باشد. کسانی که این ورزشها را انجام می دهند باید به خاطر داشته باشند که در حین انجام تمرینات پیلاتس, حتما دم و بازدم داشته باشند و انجام حرکات آن ها توام با تمرکز بر روی حرکات باشد.

با پیلاتس یاد می گیرید که چگونه از بدن خود در طول زندگی روزمره استفاده کنید. از جمله تمریناتی که در پیلاتس آموزش داده می شود عبارت است از: نحوه صحیح ایستادن, نشستن و راه رفتن است. این ورزش ظاهر بدن را کشیده تر و متناسب تر نشان داده و موجب تقویت بیشتر اعضای بدن می شود.

مطلب جالب در مورد پیلاتس، این است که بیشتر حرکات این ورزش از حرکات حیواناتی نظیر گربه ها و ورزش یوگا نشات گرفته است. این ورزش بدون حجیم کردن عضلات, موجب قوی تر شدن آن ها می شود.

تاثیرات ورزش پیلاتس بر روح و جسم

پیلاتس می تواند سلامتی را برای بدن فرد به ارمغان آورد بدون اینکه صدمه ایی به آن وارد سازد. تمرینات معمولا از یک جهت خاص شروع و برای سمت دیگر بدن نیز انجام می شود. پیلاتس بر انعطاف پذیری و قدرت اندام های بدن تمرکز دارد و از آن جایی که با پرش و جهش نمی باشد, برای افراد در تمام سنین و با هر شرایطی مفید است. برخی از تاثیرات این ورزش بر روح و جسم به شرح زیر می باشد.

تقویت ذهن با پیلاتس

پیلاتس با تکیه بر تنفس صحیح, تنظیم لگن و درست نگه داشتن ستون فقرات و تمرکز بر روی صافی و کشیدگی اندام ها, ذهن را جهت تعادل و هماهنگی همه ی اعضای بدن, تقویت می کند. در واقع فرد آموزش می بیند که چگونه حرکات را کنترل کند و این مسئله موجب تقویت ذهن می شود. در ورزش پیلاتس, کیفیت انجام حرکات ورزشی بر کمیت تکرار حرکات, ارجعیت دارد. در طول انجام حرکات, دم و بازدم ضروری است چرا که به فرد کمک می کند تا حرکات را با قدرت و تمرکز و بهره وری بیشتری انجام دهد. یادگیری تنفس صحیح در این ورزش, استرس را در افراد کاهش می دهد.

صاف شدن شکم و قوی تر شدن ماهیچه های پشت بدن

تمرینات پیلاتس موجب ایجاد یک هسته قوی در بدن می شود. این هسته قوی شامل عضلات عمیق شکم با عضلات نزدیک به ستون فقرات می شود. کنترل هسته با ادغام و یکپارچه سازی تنه, لگن و شانه ها انجام می شود.

ایجاد ماهیچه های لاغر و کشیده و انعطاف پذیر

اغلب تمرینات پیلاتس, بر روی کشش و انعطاف پذیری بیشتر ماهیچه های بدن تمرکز می کنند. تمرکز بر روی این تمرینات موجب بهبود کشش عضلانی و تحرک مفصل ها می شود. در نتیجه بدن قوی تر و انعطاف پذیر تر شده و احتمال اسیب رسیدن به آن کمتر می شود. از طرفی دیگر این مسئله, سبب زیباتر و متناسب تر شدن اندام ها می شود. همچنین پیلاتس یکی از ورزش های لاغری نیز به شمار می آید.

پاک کردن افکار منفی از ذهن با پیلاتس

یکی از مهمترین اثرات یلاتس بر روح, ایجاد آرامش ذهنی است. اغلب افرادی که این ورزش را انجام می دهند, سخن از ایجاد آرامش پس از تمرینات می زنند. آرامش به دست آمده موجب تقویت روح شده و افکار منفی را از ذهن پاک می کند.

درمان دردهای پشت و کمر با پیلاتس

تمرینات پیلاتس نه تنها از دردهای ناحیه پشت و کمر جلوگیری می کند, بلکه درمان کننده دردهای مزمن کمر و پشت نیز می باشد. این اثر پیلاتس ناشی از تمرینات ترکیبی تقویت کننده عضلات بدن و انعطاف پذیری و ایجاد تعادل در بدن است.

بازگشت جوانی با پیلاتس

از آن جایی که این ورزش در روح و جسم افراد, تاثیر مثبتی دارد و این اثرات به سن و شرایط افراد بستگی ندارد, باعث بازگشت احساس جوانی در افراد می شود. قوی شدن عضلات, تناسب اندام, انعطاف پذیری نتایج انجام تمرینات پیلاتس هستند که فرد با وجود آن ها احساس جوانی در خود می کند.

کاهش وزن با پیلاتس

همانطور که می دانید پیلاتس نوعی فعالیت ماهیچه ای است  که کمک زیادی به حفظ وزن سالم در شما می کند بنابراین اگر تمایل به کاهش وزن دارید می توانید از این فعالیت ماهیچه ای در کنار رژیم غذایی سالم و فعالیت های هوازی مانند دوچرخه سواری و پیاده روی دنبال کنید.

فواید کلی پیلاتس

هر ورزش فواید زیادی برای سلامت بدن دارد که در ادامه شما را برخی از فواید این ورزش آشنا خواهیم کرد :

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • افزایش قوای بدن
 • گاهش درد های مهره ای و کمر
 • کشیدگی در ظاهر اندام
 • ایجاد شکمی صاف و کمری باریک
 • تحرک مفاصل
 • انعطاف پذیری ستون فقرات و ایجاد تعادل
 • تقویت سیستم قلبی و عروقی
 • افزایش فضای ریه و قابلیت تنفس
 • داشتن خواب بهتر
 • کاهش استرس، خستگی و عصبانیت

شباهت های بین تمرین یوگا و پیلاتس

این دو تمرین هر دو به بعد جسم و روح توجه داشته و سبب ایجاد تمرکز و ارتباط بیشتر بین ذهن و جسم می شود، یوگا و پیلاتس هر دو نیاز به وسایل مخصوصی داشته و همچنین این دو سبب بهبود جریان خون بدن و اکسیژن رسانی به دیگر اعضای بدن می شود.

تفاوت های بین یوگا و پیلاتس

به دلیل اینکه تمرینات یوگا بیشتر بر روی انعطاف پذیری و افزایش قدرت ستون فقرات می باشد  لذا به صورت ایستاده این تمرینات انجام داده می شود ولی تمرینات پیلاتس به شکل نشسته و بیشتر بر روی انعطاف پذیری کل بدن تمرکز دارد و در واقع پیلاتس بر مبنای تمرکز، کنترل روی بدن، دقت، مرکزیت بدن،جریان وریدی و تنفس استوار است اما یوگا بر مبنای تنفس صحیح، تمرین بدنی مناسب، تفکر مثبت و رژیم غذایی مناسب استوار می باشد.

با توجه به مطالب بیان شده, در واقع ورزش پیلاتس سبب ایجاد هماهنگی کامل بین روح و جسم فرد شده و این مسئله منجر به کنترل کامل جسم و ایجاد نوعی هماهنگی طبیعی در کل بدن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا