تمرین PHA چیست؟ چه تفاوتی با تمرین اینتروال دارد؟

نمی‌توانید تمرینات HIIT را انجام دهید؟ برای چربی و کالری سوزی، تمرینات PHA را امتحان کنید. اگر به آخرین مدل‌های تمرینی روز مختص بهبود آمادگی جسمانی و فیتنس توجه کنید، ممکن است فکر کنید که تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) تنها شیوه بروز و کارساز در ورزش است. در حالی که تمرین HIIT فواید زیادی دارد، اما همه نمی‌توانند این نوع تمرین را انجام دهند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

تمرین PHA چیست؟ چه تفاوتی با تمرین اینتروال دارد؟

برخی از افراد ممکن است مبتدی یا دارای مشکلات مفصلی باشند که این خود مانع از انجام تمرین با شدت بالا و تمرین پرفشار می‌شود. فشار خون بالا، آسیب مزمن مفصلی یا عضلانی داشته یا واقعاً دوست ندارند تا این حد از منطقه امن خود خارج شوند.

بنابراین این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان بدون وارد آوردن فشار بالا و مشابه با تمرین HIIT از فواید مشابه آن بهره‌مند شد؟ یک پژوهش نشان می‌دهد که شما کاملاً می‌توانید با انجام نوعی تمرین به نام تمرین عمل محیطی قلب به این مهم دست یابید.

تمرین PHA مخفف peripheral heart action   است و در واقع نوعی تمرین است که توسط دکتر آرتور استاینهاوس در دهه ۱۹۴۰ ابداع و گسترش یافت. ایده پشت تمرین PHA این است که با انجام تمریناتی به شیوه‌ای خاص متابولیسم بدن خود را بالا ببرید تا جریان خون شما در سراسر بدن‌تان پیوسته در گردش باشد.

PHA اساساً نوعی تمرین دایره‌ای است که در نهایت در دهه ۱۹۶۰ زمانی که مربی باب گایدا، شروع به کاربردن این نوع تمرین کرد، محبوب شد. شیوه تمرینی آن به این صورت است که شما ۵ تا ۶ تمرین را یکی پس از دیگری بدون هیچ استراحتی مانند یک تمرین معمول دایره‌ای انجام دهید.

تنها تفاوت آن در این است که شما نوبت به نوبت تمرین بالاتنه و پایین تنه را اجرا و تمرین می‌کنید. این تفاوت در واقع همان عاملی است که باعث می‌شود خون در تمام مدت تمرین در سراسر بدن در گردش باشد.

مانند بسیاری از مدل‌های تمرینی که می‌آیند و فراموش می‌شوند و بعد از مدت‌ها دوباره بر سر زبان‌ها می‌افتد و در باشگاه‌ها مورد استفاده همگان قرار می‌گیرد، این تمرین نیز پس از گذشت دهه‌ها دوباره بازگشته و محبوب شده است. آنچه که تمرین PHA را دوباره به صحنه ورزش بازگرداند این واقعیت است که دانشمندان تاکنون واقعاً تأثیرات تمرین PHA را کشف نکرده بودند تا اینکه اخیراً چندین متخصص تصمیم گرفتند پاسخ این پرسش را پیدا کنند که آیا تمرین PHA می‌تواند جایگزین معتبری برای تمرینات تناوبی با شدت بالا باشد؟

PHA در برابر HIIT

تمرین HIIT

۱. کل سیستم‌های انرژی را درگیر می‌کند
2. چربی و کالری بیشتر را در زمان کوتاهی می‌سوزاند
3. به ایجاد پایداری، استقامت کمک می‌کند.

تمرین PHA

۱. برای ورزشکاران مبتدی و تازه وارد به دنیای ورزش بهتر است.
2. احتمالا افراد کمتر در معرض آسیب دیدگی هستند.
3. اثربخشی بیش از حد تمرینی بر اساس یافته‌های علمی.

تمرین HIIT فواید زیادی برای بدن دارد، از بکارگیری تمام سیستم‌های انرژی بدن گرفته تا سوزاندن کالری بیشتر و بهبود استقامت.
اما، برخی نقاط ضعف هم در تمرین HIIT وجود دارد. اول اینکه نمی‌توانید بیش از دو یا سه تمرین با شدت بالا در هفته انجام دهید چون احتمال خطر آسیب دیدگی بیشتر شده و دچار بیش تمرینی خواهید شد. فعالیت بدنی آن هم با چنین شدت بالایی فشار زیادی را به بدن، مفاصل و منحصرا بر روی ذهن وارد می‌کند. سطح فشار تمرینی بسیار بالا استرس زاست، بنابراین شما واقعاً باید نسبت به این نوع تمرینات ذهنیتی آماده و کنترل شناختی بالایی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا