دویدن و باورهای غلطی که درباره آن وجود دارد

دوندگان برای مسابقه دو و دویدن اشتباهاتی مرتکب می شوند که موجب آسیب به سلامتشان می شود بنابراین باید این اشتباهات را بدانند تا از این آسیب ها جلوگیری کنند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

دویدن و باورهای غلطی که درباره آن وجود دارد

باورهای غلط برای دویدن و مسابقات دو

چیزی که دوندگان به شدت به آن علاقه دارند، این است که مدام در مورد دویدن صحبت کنند. همچنین راهکارهایی را در مورد سرعت و مسابقات دو به یکدیگر پیشنهاد می کنند.

اشتباهات دویدن

بعضی از آن ها این راهکارها را از اینترنت یا از افراد دیگر می شنوند اما جالب است بدانید بسیاری از این راهکارها غلط هستند. به همین دلیل در این قسمت اشتباهات و راهکار های غلط در مورد دویدن در مسابقات دو را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. هر چقدر که سریع تر بدوید، زودتر برنده می شوید

این موضوع را باور نداشته باشید. پای شما به طرز اعجاب انگیزی عمل می کند اما گاهی اوقات در برابر دویدن بسیار سریع از خودشان مقاومت نشان می دهند. هرچقدر که سرعت شما در مسیر طولانی بالاتر باشد، شتاب گرفتن برای شما سخت تر می شود. به همین دلیل دوندگانی که اول با سرعت آهسته تر می دوند، در نهایت سرعت بالاتری را می گیرند.

2. برای هر بار دویدن کفش های جدید بگیرید

اگر این توصیه به گوش شما خورده است، بهتر است که به آن عمل نکنید. یک قانون طلایی این است که همیشه از تجهیزات راحت و مناسب استفاده کنید اما مجبور نیستید که برای هر مسابقه کفش نو بگیرید. حتی ممکن است باعث واکنش منفی پای شما داخل کفش هم شود.

3. برای سرعت بالاتر باید وزن خود را بکاهید

اگر اضافه وزن دارید، مطمئناً کاهش وزن باعث سرعت بالاتر شما می شود اما کاهش وزن در زمانی که نیازی برای آن وجود نداشته باشد، شما را ضعیف می کند.

4. از انرژی زا استفاده کنید

فقط در زمان هایی رژیم غذایی خود را تغییر دهید که مربی از شما خواسته باشد. در نتیجه به برنامه غذایی خود پایبند باشید و قبل از مسابقه، غذای جدید و انرژی زای تازه استفاده نکنید که سیستم گوارش شما را درگیر کند.

5. اگر زیاد بدوید، می توانید هر غذایی بخورید

خیر. دویدن باعث نمی شود که در انتخاب غذا کاملاً آزاد باشید. پس باز هم باید به الگوی غذا خوردن خود بیشتر دقت کنید تا آسیبی به سلامتی تان وارد نشود.

6. برای دوی ماراتون نیاز به هیچ انرژی و سوختی ندارید

اصلا این گونه نیست. بلکه شما نیاز به انرژی دارید و دوی ماراتون با دویدن های کوتاه مدت متفاوت است. دویدن در یک مسیر طولانی گلیکوژن بالایی را مصرف می کند و اگر آن ها را با ژل ها و نوشیدنی های ورزشی جایگزین نکنید، قطعاً آسیب خواهد دید.

7. ورزش کردن همراه با درد، شما را قوی تر می کند

ممکن است که بعد از ورزش سوزش معمولی داشته باشید اما اگر ماهیچه های شما واقعاً درد می کرد، سرعت خود را کاهش دهید و کمی استراحت کنید. اجازه ندهید که توصیه های غلط آسیب دیدگی شما را بیشتر کند.

8. برای اینکه دونده خوبی محسوب شوید، حتما باید طبق آخرین مد رفتار کنید

شاید دویدن بدون کفش کار جالبی نباشد اما بهتر است که روی قدرت بدنی خود تمرکز کنید، تا این که بخواهید بیش از حد به مد اهمیت دهید. در نهایت هم باید کاری را انجام دهید که برای شما بهتر است.

9. شب قبل از مسابقه غذای تند بخورید

تنها در صورتی این کار را انجام دهید که می خواهید در مسابقه ببازید. هیچ غذای تند و پرادویه و چرب یا بیش از حد سنگین را قبل از مسابقات مهم دو مصرف نکنید.

10. همان سرعتی را که دارید، حفظ کنید

فرقی ندارد که اطراف شما چه اتفاقی می افتد، از قبل باید یک دیدگاه شفاف در مورد خواسته های خود داشته باشید اما در هر صورت به اطراف خود توجه نکنید و هر سرعتی را که در توانتان است، به کار بگیرید.

11. قبل از مسابقه آب و غذا را محدود کنید تا مجبور به رفتن به دستشویی نباشید

برای این که بتوانید بهترین خود را به اجرا بگذارید، باید سوخت و آبرسانی کامل داشته باشید. پس چنانچه در نمناک اشاره شده است یک ساعت قبل از مسابقه می توانید این موارد را محدود کنید اما اگر بیشتر از یک ساعت قبل از مسابقه آب و غذا نخورید، قطعا انرژی کافی نخواهید داشت.

12. بعد از هر مسابقه باید احساس خستگی شدید داشته باشید

شاید ظاهراً این مسئله منطقی به نظر برسد اما برای همه صدق نمی کند. باید به بدنتان اجازه ریکاوری بدهید و بیش از حد به حس خستگی دامن نزنید و همچنین اکثر مسابقه های دوی شما باید یک سرعت معمولی داشته باشند و بتوانید آن ها را راحت پشت سر بگذارید و در نتیجه نباید سر هر مسابقه فشار زیادی به بدنتان وارد کنید.

13. اشکالی ندارد که بعد از دویدن در مدت زمان طولانی تنبل شوید

شاید دل تان بخواهد بعد از یک مسابقه طولانی مدت، زمان زیادی هم تنبل شوید و روی مبل لم بدهید اما بهتر است این کار را نکنید زیرا فردای آن روز با درد بسیار زیادی بیدار خواهید شد. پس سعی کنید بعد از ورزش هم حرکات کششی و چرخشی انجام دهید تا ریکاوری شما زودتر انجام شود و همچنین به اندازه کافی بخوابید.

14. برای دویدن به کفش خاصی نیاز ندارید

اگر قرار است چند وقت یکبار یک دویدن معمولی داشته باشید، قطعا می توانید با کفش های تنیس هم خوب بدوید اما اگر یک دونده حرفه ای هستید و به طور منظم مسابقه می دهید، قطعاً باید کفش مخصوص داشته باشید.

15. اگر نمی توانید مسابقه را ببرید، بهتر است که برگردید

شاید وسوسه شوید که وسط مسابقه از دویدن دست بکشید اما بهتر است تا جایی که می توانید خودتان را حفظ کنید و نگرانی از برد و باخت را کنار بگذارید.

16. دویدن به زانوها آسیب وارد می کند

احتمالاً این جمله را توسط دوستان یا اعضای خانواده شنیده اید اما جالب است بدانید که مطالعات اخیر نشان می دهد فعالیت های فیزیکی مثل دویدن اگر به شکل صحیح انجام شوند برای استخوان و مفصل فواید زیادی را به همراه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا