نقش ژنتیک در طراحی و فردی سازی تمرینات ورزشی

برنامه‌های تمرینی که به صورت گروهی برای افراد طراحی می‌شوند با توجه به پروفایل‌های ژنتیکی منحصر به فرد ما، کارآمد نیستند. برنامه‌های تمرینی فردی‌سازی شده با توجه به پتانسیل ژنتیکی، در جهت صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های بالا برای رسیدن به بالاترین سطح عملکرد و تناسب اندام مورد نظر طراحی می‌شوند، بنابراین نقش ژنتیک بسیار مهم است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

نقش ژنتیک در طراحی و فردی سازی تمرینات ورزشی

نقش ژنتیک بر روی سلامتی و تناسب اندام

گسترش روز افزون تست‌های ژنتیکی در مورد سلامت، تناسب اندام و تغذیه اطلاعات بسیار با ارزشی در مورد خودمان به ما ارائه می‌دهند. اکنون می‌توانیم حدس بزنیم که نقاط ضعف و قوت افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند، عضله سازی کنند یا به طور کلی سالم‌تر زندگی کنند چیست.

مردم می‌خواهند سریع به نتایج مورد نظر خود در سلامت و تناسب اندام دست پیدا کنند. اما بیشتر مواقع این نتایج نیاز به تلاش و تمرینات خیلی زیادی دارد. با این وجود، فردی‌سازی تمرینات با توجه به پتانسیل ژنتیکی جهت رسیدن به تناسب اندام مورد نظر، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا از ابتدا بدانید که چه نوع تمریناتی برای شما بهتر هستند و در زمان کمتری به نتایج دلخواه خود می‌رسید. برای توضیحات بیشتر لازم است بدانیم که تست ژنتیک ورزشی چه راهکارهای را برای شما ارائه می‌دهد.

در گزارش‌های ژنتیک ورزشی چه مواردی تفسیر و توضیح داده می‌شوند؟

در گزارش‌های ژنتیک ورزشی ژن ورز با توجه به پروفایل ژنتیکی فرد توصیه‌ها و توضیحات در ارتباط با فاکتورهای ورزشی زیر ارائه می‌گردند:

 

 • حداکثر اکسیژن مصرفی (VO2max)
 • رگ‌زایی، تولید گلبول‌های قرمز و اکسیژن‌رسانی
 • تامین انرژی در طی تمرین (بیوژنز میتوکندریایی)
 • متابولیسم چربی و ریسک چاقی
 • انتقال خون به عضلات فعال و ریسک فشارخون
 • ترکیب تار و ساختارعضلانی
 • پتانسیل افزایش حجم و قدرت عضلانی
 • ظرفیت انتقال لاکتات و خستگی
 • توان و ظرفیت بی‌هوازی
 • ریسک آسیب و تراکم استخوانی
 • ریسک آسیب تاندونی و لیگامنت
 • پاسخ التهابی بدن به تمرینات و ریکاوری
 • ظرفیت آنتی‌اکسیدانی
 • یادگیری و ادراک
 • اضطراب و استرس
 • استعدادیابی و مشاوره‌های تمرینی

 

با توجه به این دانسته‌ها، شما راحت‌تر می‌توانید برنامه‌های تمرینی خود را طراحی کنید و برای رسیدن به اهدافتان، شما را در مسیر درست راهنمایی خواهیم کرد. همواره شک و تردیدهای در مورد تست ژنتیک ورزشی وجود داشته است. اما این بدان معنا نیست که اطلاعات حاصل از این تست‌های ژنتیکی نمی‌توانند شما را در رسیدن به اهدافتان کمک کنند. مانند هر پیشرفت علمی و تکنولوژیکی دیگر، تعدادی از افراد پیشرو متقاضی تجربه کردن این خدمات هستند، اما بسیاری از افراد قبل از تجربه کردن آن همواره نیاز به اثبات نتایج دارند.

علم و تکنولوژی همواره در جهت حل مشکلات به ما کمک می‌کنند–پس چرا ما در برابر این تغیرات مقاومت می‌کنیم؟

همواره مقاومت در برابر تغییرات، خواه از روی عادت یا ترس از ناشناخته‌ها، وجود داشته است. این به این دلیل است که ما به طور غریزی برای زنده ماندن برنامه‌ریزی شده‌ایم. بشر به طور طبیعی به دنبال چیزهایی است که احساس امنیت، راحتی و رضایت به دنبال دارد. به موجب”تاثیر نمایش محض” که یک پدیده روانشناختی گسترده است، انسان‌ها علاقه بیشتری به افراد یا اشیاء آشنا نشان می‌دهند.

در خصوص دانش و تکنولوژی نیز اغلب مدتی طول می‌کشد تا با تغیرات وفق پیدا کنیم. برای مثال نگاهی به فوتبال داشته باشیم. جدیدترین و متحول‌ترین تکنولوژیی که در بازی فوتبال معرفی شد سیستم VAR است که به داور کمک می‌کند تا در لحظات حساس بازی تصمیم‌گیری بهتر و درست‌تری داشته باشد. با این حال، مردم اعتقاد نداشتند که این سیستم به خوبی کار کند. اما در حال حاضر (با توجه به موفقیت عملکرد آن در آخرین جام جهانی) ما بعنوان یک تغییر مثبت شروع به پذیرفتن آن کرده‌ایم.

جالب اینجاست که انسان با وجود ترس از تغییر همواره مرزهای علم و تکنولوژی را جلو برده است. حتی اگر مدت‌ها طول بکشد تا به آن عادت کنیم ما می‌توانیم ارزشی را که تکنولوژی هر روزه در جهان به جنبه‌های مختلف زندگی ما می‌بخشد، مشاهده کنیم. فقط کافیست به اختراعات مختلفی مانند پیوند قلب، کامپیوتر، چاپ سه بعدی و هواپیما نگاه کنید. در حالی که ممکن است مردم در ابتدا در مورد این تکنولوژی‌ها شک و تردید داشتند، اما هم اکنون همه ما ارزش آنها را درک می‌کنیم

هم اکنون نیز شاهد پیشرفت روز افزون استفاده از تکنولوژی و علوم روز در حیطه ورزش و سلامتی و تناسب اندام هستیم؛ بی شک رویکرد فردی سازی تمرینات ورزشی بر پایه پروفایل ژنتیکی افراد یکی از کارهایی است که در کشورهای پیشرفته روند رو به رشد داشته و خوشبختانه در کشور ما نیز هم اکنون امکان انجام این آزمایش فراهم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا