تغذیه ورزشی مناسب

اگر می خواهيد در حين ورزش خستگی را از خود دور كنيد و استقامت بدنی تان را بالا ببريد بايد تغذيه‌ی درستی داشته باشيد.اگر اهل ورزش هستيد و تصميم داريد قله‌های موفقيت را يكی پس از ديگری فتح كنيد و به اين زودی ها ميدان را برای پيری و بيماری خالی نكنيد، اگر می خواهيد در حين ورزش خستگی را از خود دور كنيد و استقامت بدنی تان را بالا ببريد بايد از تغذیه ورزشی مناسب برخوردار باشید.تغذيه‌ی مناسب الزاماً به اين معنی نيست كه غذاهای از ما بهتران را بخوريد و هزينه‌های زيادی متحمل شويد. مهم اين است مواد غذايی سالم ميل كنيد. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

تغذیه ورزشی مناسب

از هر چه بگذريم طعم سبزيجات خوش‌تر است

اين سبزيجات هفتگانه را به خاطر بسپاريد و بدانيد كه مقاومت و قدرت بدني‌تان را بالا مي‌برند:چغندر قند،بادمجان،کلم پیچ،پیاز، فلفل تند كدو حلوايی

كدو حلوايی سرشار از پتاسيم است كه بدن ورزشكاران نياز زيادي به آن دارند. زمانی كه شما ورزش می كنيد و عرق می ريزيد پتاسيم نيز از طريق تعريق و حتی عضلات از بين می رود و همين مسئله باعث می شود كه در طول ورزش عضلاتتان دچار گرفتگی شود.

قارچ سرشار از آنتي‌اكسيدان‌ها است. چغندرقند منبع پتاسيم و آهن محسوب می شود. بادمجان، كلم پيچ و فلفل تند نيز سرشار از مواد معدنی ، ويتامين‌ها و آنتی اكسيدان های مورد نياز بدن ورزشكاران است. براي همين توصيه می كنيم با اين مواد غذايی مفيد رفيق شويد و آن‌ ها را در برنامه‌ی غذايی روزانه‌تان بگنجانيد.

دانه ها را دريابيد

جو دو سر و كينوا جز دانه‌های بسيار مفيد محسوب می شوند. اين دو ماده‌ي غذايی منبع فوق‌العاده‌ی فيبرهای محلول در آب و غير محلول در آب هستند. كينوا همچنين سرشار از پروتئين است. اين دانه های مغذی مقاومت بدنی ورزشكاران را بالا می برد و خستگی را از آن‌ها دور می كند.
مغزها و دانه‌ها نيز برای افزايش استقامت بدنی ورزشكاران خوب است. اين مواد غذايی مفيد حاوی پروتئين و فيبر و گلوسيدها هستند و اگر به اندازه مصرف شوند كالری زيادی نيز به بدن تحميل نمی كنند

ميوه كه جای خود دارد

ميوه‌هايی مانند ميوه‌های ريز بی دانه، طالبی، نارگيل، آلو، آلو خشك و انبه برای افزايش قدرت و استقامت بدنی بسيار مفيد هستند. بلوبری، شاه توت و توت فرنگی نعمت‌های بزرگی برای ورزشكاران عزيز محسوب می شوند. بلوبری سرشار از آنتی اكسيدان‌ها بوده و سرطان را از شما دور می كند.ناگفته نماند كه اين ميوه ها سرشار از انواع ويتامين‌ها و مواد معدنی هستند و با وجود كالری كمی كه دارند شما را روی فرم می آورند.

 آجيل

مغزها و دانه‌ها نيز براي افزايش استقامت بدنی ورزشكاران خوب است. اين مواد غذايی مفيد حاوی پروتئين و فيبر و گلوسيدها هستند و اگر به اندازه مصرف شوند كالری زيادی نيز به بدن تحميل نمی كنند.

بادام حاوی ميزان زيادی فيبر بوده و گلوسيد كمی دارد. از اين گذشته نتايج پژوهش‌های جديد نشان داده است اين ماده‌ی غذايی آن قدرها هم كه می گويند پركالری نيست. خوردن بادام به همراه يك عدد سيب يكی از بهترين ميان وعده های قبل از شروع جلسات ورزشی محسوب می شود. پس، از مصرف مغزها و دانه‌های روغنی غافل نشويد.

گوشت، گوشت ماكيان و تخم مرغ

يك زمانی می شد گفت تخم مرغ يك ماده‌ی غذايی ارزان قيمت و مغذی است. البته تخم مرغ همچنان مغذی است و اما راجع به قيمت آن نظری نداريم. اين ماده‌ی غذايی سرشار از ويتامين و منبع فوق‌العاده‌ی كولين است. كولين براي سلامت قلب و عروق و عملكرد خوب مغز بسيار مفيد است. توصيه می كنيم علاوه بر تخم مرغ، گوشت گاو يا گوساله ميل كنيد. اگر می خواهيد حسابی ورزش كنيد گوشت گاو يا گوشت ماكيان بخوريد چون منبع پروتئين بوده و همچنين حاوی مواد معدنی مورد نيازتان است.

غذاهای دريايی

بهترين ماهی موجود برای افزايش قدرت و استقامت بدن ورزشكاران ماهی ساردين است. اين ماهی ها سرشار از اسيدهاي چرب امگا ۳ هستند. ماهی آزاد به خصوص ماهی آزاد آب‌های شيرين نيز برای ورزشكاران بسيار مفيد است. بايد بدانيد علاوه بر اين‌هايی كه اشاره شد ماهی تن و ماهی هايی كه گوشت سفيدی دارند نيز براي شما بسيار مفيد و مغذی اند. پس اگر می خواهيد ورزشكار خوبی باشيد از مصرف غذاهای دريايی غافل نشويد.

لوبيا و حبوبات

اين مواد غذايی سرشار از فيبر هستند. فيبرها بسيار سخاوتمندند و سلامتی را تضمين می كنند. خطر ابتلا به بيماري‌هايی مانند سرطان، بيماری های قلبی عروقی و ديابت را كاهش می دهند. وقتی حرف از فيبر به ميان می آيد ياد انواع لوبياها و حبوبات بيافتيد كه سرشار از فيبر و همچنين ويتامين‌ها و مواد معدنی اند. خيالتان از بابت كالري هم راحت باشد چون اين مواد غذايي مفيد كم كالري‌اند.

نوشيدنی های طبيعی در الويت باشد

آب ميوه‌های صد در صد طبيعی و آب به شما كمك می كنند تا ميزان گليسمي يا همان قند خونتان را كنترل كنيد و همچنين باك فيبر و آنتي اكسيدانتان را پر كنيد. اين نوشيدنی های مفيد همچنين باعث دفع مواد زايد بدن می شوند. از همين امروز لب به نوشابه نزنيد و به سراغ نوشيدنی های سالم برويد.

روغن‌ها: كدام مفيدند؟

اگر به دنبال روغن‌هاي سالم و مغزی هستيد به سراغ روغن زيتون، روغن نارگيل و روغن دانه‌ی كتان برويد. اين روغن‌ها نه تنها براي آشپزی ايده‌آل هستند بلكه سيستم ايمنی بدنتان را نيز تقويت می كنند.

سبزيجات معطر و ادويه‌ها

دارچين، سير، گياه مرزنگوش و زنجبيل جزو بهترين ادويه‌ها و گياهان هستند. دارچين به بهبود عملكرد دستگاه گوارش كمك می كند و باعث كاهش فشار خون بالا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا