تاثیر لباس های استرچ و فشرده‌سازی بر ورزشکاران

لباس های استرچ برای ورزشکاران به یک کالای محبوب تبدیل شده‌اند، چه به دلیل راحتی، جذابیت ظاهری یا چه به دلیل عملکرد روانی – فیزیولوژیکی آن‌ها. آنچه که در درجه اول برای ورزشکاران مهم است، توانایی این لباس‌ها در ارتقای ریکاوری و در نتیجه بهبود عملکرد بعدی فرد است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

تاثیر لباس های استرچ و فشرده‌سازی بر ورزشکاران

مجموعه تحقیقات فعلی نشان می‌دهند که لباس‌های فشرده‌سازی ممکن است چابکی مفاصل، جریان خون موضعی، حذف مواد زائد، آمادگی برای دویدن را بهبود بخشد، تورم، نوسانات و درد عضلانی پس از ورزش را کاهش دهد. در عین حال به نظر می‌رسد این لباس‌ها تأثیر منفی بر عملکرد فرد ندارند.

باید اقرار کنیم که تحقیقاتی کنونی کیفیت پایینی دارند و دارای تناقضات زیادی هستند؛ به این معنی که اطلاعات باید با احتیاط و دقت پذیرفته شوند. با این وجود، از آنجایی که هیچ اثر منفی بر عملکرد مشاهده نشده است، لباس های استرچ همچنان ابزاری توصیه‌شده برای ارتقای بازیابی و در نتیجه تأثیرگذاری بر عملکرد بعد از ورزش افراد هستند.

باید توجه کرد که گرادیان فشرده‌سازی لباس‌ها نسبت به ویژگی‌های افراد و حتی به طور خاص برای هر ورزشکار طراحی شود. دوره‌های مسابقه و رژیم‌های تمرینی شدید می‌تواند منجر به آسیب‌های عضلانی ناشی از ورزش گردد که عمده دلیل شروع درد تاخیری عضلانی (DOMS) است.

در نتیجه، رشد قابل توجهی در تکنیک‌های افزایش دهنده ریکاوری مانند ماساژ درمانی، نورد فوم، تحریک الکتریکی، لرزش کل بدن، درمان غوطه‌وری در آب، اکسیژن درمانی هایپرباریک و استفاده از لباس های استرچ به وجود آمده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا