۹ قانون برای انتخاب مکمل مناسب ورزش

استفاده ورزشکاران از مکمل مناسب برای بالا بردن توان و آمادگی بدن، افزایش یافته است، زیرا سعی دارند بیشترین بهره را از فعالیت ورزشی خود بدست آورند. با این وصف گذشته از اینکه مکمل‌ها می‌توانند فریب دهنده باشند، اطلاع از چگونگی مصرف آن‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اما با وجود تعداد زیادی از مکمل‌های مختلف در بازار، شما چگونه می‌دانید که انتخاب شما مطمئن و مؤثرخواهد بود؟ ۹ قانون انتخاب مکمل مناسب راهنمای شما برای انتخاب مکمل است. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

۹ قانون برای انتخاب مکمل مناسب ورزش

مواد تشکیل دهنده مکمل

قبل از اینکه اقدام به تهیه مکمل مناسب کنید، مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کنید، نه فقط اطلاعات تغذیه ایی! شما به بررسی مواد تشکیل دهنده مکمل‌ها نیاز دارید تا مطمئن شوید که می‌دانید چه ماده‌ای را مصرف می‌کنید.

به عنوان مثال، هنگام خرید مکمل بدنسازی، تحقیقات نشان داده است که کراتین، بتا آلانین و سیترولین می‌توانند به شما کمک کنند تا سریعتر عضله بسازید و قدرت به دست آورید، یا سینفرین و یوهیمبین می‌توانند به شما در سوزاندن سریعتر چربی کمک کنند. ویتامین D و روغن‌ها می‌توانند کمک کنند. ماهی همچنین می‌تواند به بهبود سلامت عمومی و خلق و خو کمک کند.

تعداد زیادی از مکمل ها، فهرستی به نام ترکیب اختصاصی به عنوان مواد تشکیل دهنده دارند که گروهی از مواد تشکیل دهنده است و قسمتی از فرمول مخصوص سازنده می‌باشد.  ایمنی هر مکملی می‌توانید سوال برانگیز باشد، چون این امکان وجود دارد حاوی دوز بالای از محرک‌ها و یا مواد مضر باشد.

باید بدانید دنبال چه مکملی هستید

نوع مکمل‌هایی که قصد خرید آن را دارید بسیار مهم است. قبل از خرید حتما دستورالعمل آن را به دقت مطالعه کنید. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که برای شرایط جسمی یا سن شما مناسب نباشد. همچنین باید بدانید آیا این نوع مکمل موثر و ضروری هست یا نه، گذشته از این در نظر داشته باشید که مکمل مورد نظر مناسب جزو مکمل های قبل از تمرین است یا بعد از تمرین. هر چه دقیق تر دقت کنید، نتیجه بهتری می گیرید.

کیفیت ترکیبات مکمل مناسب

آیا ۳ گرم بتا آلانین یا ۵ گرم آمینو اسید برای همه محصولات یکسان است؟ نه نه! مانند هر چیز در دنیا، کیفیت بسیار مهم است، به خصوص زمانی که قرار است وارد بدن شود.

اکثر شرکت‌ها از مواد با کیفیت بالا استفاده می‌کنند، اما برخی از آن‌ها از مواد ارزان‌تری استفاده می‌کنند که از پایین بریده شده‌اند تا محصولات خود را تولید کنند. به دلیل قیمت بالای برخی از مواد اولیه، برخی از شرکت‌ها تصمیم گرفته‌اند از جایگزین‌های ارزان‌تری استفاده کنند و مکمل‌های بدنسازی را با قیمت پایین ارائه می‌دهند، اما کیفیت آن اصلا بالا نیست!

مشکل دیگر این است که این مواد ممکن است آلوده باشند. به همین دلیل، باید مطمئن شوید که مکمل مناسب بدنسازی که خریداری می‌کنید دارای گواهی سلامت باشد.

مکمل مناسب بدنسازی باید طبق علم روز تولید شود

عاقلانه است که رژیم غذایی را تنظیم کنید، مکمل مناسب مصرف کنید و ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید. اما باید بدانید که با توجه به مطالعات متعدد اخیر در این زمینه، باید کمی محتاط باشید. زیرا سوگیری تحقیق، خطای انسانی، محدودیت‌های مالی، طراحی تحقیق و سایر مسائل می‌تواند بر نتیجه تحقیقات روی این محصولات تأثیر بگذارد.

همانطور که می‌دانید پیشرفت‌های زیادی در تکنولوژی صورت گرفته است، اما هنوز نمی‌توان خطای انسانی را نادیده گرفت. خطای انسانی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر تحقیقات علمی است و می‌تواند عواقب ناگواری داشته باشد. تحقیقات علمی در زمینه مکمل‌های بدنسازی به انسان به عنوان عامل اصلی تحقیقاتی و تاثیر آن بر بدن می‌پردازد و همین امر این تحقیق را به چالشی در تحقیقات تبدیل کرده است. محدودیت‌های مالی یکی از موضوعاتی است که می‌تواند نتایج این تحقیق را تحت تاثیر قرار دهد.

موضوع مهم دیگر این است که اغلب شرکت‌های خصوصی وجود دارند که در تحقیقات مکمل‌های بدنسازی سرمایه‌گذاری می‌کنند و این می‌تواند بر نتیجه تحقیق (این که آیا این شرکت‌ها به نتایج دلخواه خود می‌رسند) تأثیر بگذارد. همیشه سعی کنید تحقیقات مختلف در مورد یک موضوع را بخوانید و ببینید اکثر تحقیقات در مورد چه چیزی موافق هستند.

به تاریخ و جزئیات مکمل توجه کنید

نکته‌ای که در خرید مکمل مناسب باید در نظر بگیرید تاریخ تولید است، توجه داشته باشید که تاریخ تولید و انقضا دارد و تاریخ آن تمام نشده است. اگر می‌توانید مکمل را باز کنید، توجه داشته باشید که مکمل کاملا یک دست باشد. البته برخی از مکمل‌ها به دلیل طعم‌های مختلف دو رنگ هستند که مشکلی ندارد.

بوی مکمل‌ها مهم است. مطمئن شوید که مکمل‌هایی که می‌خرید بو ندارند (بد بو). اگر می‌توانید آن را امتحان کنید، بهتر است این کار را انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که روی هر مکملی که خریداری می‌کنید پلمپ و داری نماد شرکت تولید کننده باشد. اغلب شرکت‌های معتبر سعی می‌کنند از یک لوگو بر روی مهر و موم خود استفاده کنند تا خود را بهتر به دیگران معرفی کنند. در برخی مواردعدم وجود این علامت نشان دهنده تقلبی بودن آن است.

به اسید آمینه شاخه‌ای یا BCAA توجه کنید

نتیجه تحقیقات این را به اثبات رسانده است که این اسید آمینه به کاهش صدمات عضلانی ناشی از تمرین کمک کرده و موجب بهبود ترکیبات پروتئینی عضلات می‌شود. اگر مکملی که استفاده می‌کنید حاوی این اسید آمینه نباشد، ریکاوری طولانی‌تری خواهید داشت و زمان بیشتری طول می‌کشد تا نتیجه تمرینات خود را ببینید.

اگر خیلی خوب به نظرمی رسد، شاید درست باشد!

همیشه این را به خاطر داشته باشید که هیچ دارو و یا مکملی وجود ندارد که معجزه کند و این مکمل هم در اختیار شما باشد! در واقع هیچ چیزی نمی‌تواند بهتر از یک رژیم غذایی مناسب و تمرین سخت در باشگاه باشد. اما انتخاب درست مکمل مناسب می‌تواند به شما کمک کند، بنابراین با استفاده هوشیارانه از محصولاتی که مورد تأیید همه هستند و بازخورد مناسبی داشته است در روند انتخاب مکمل به شما کمک می‌کند.

دقت کنید اگر مکملی را به شما معرفی کردند که خیلی زود از آن نتیجه گرفته‌اند و یا هر مکمل دیگری را که خواستید مصرف کنید باید حاوی برچسب تأیید ثالث مانند فارماکوپیا (مجموعه فرمول ها) آمریکایی، بنیاد بین المللی علوم و بهداشت (NSF)، شرکت‌های تست کننده مکمل‌های ورزشی (HFL) وگروه کنترل کننده مواد ممنوعه باشد.

در انتخاب مکمل مناسب به کافئین توجه کنید

ممکن است دوز بالای کافئین در مکمل‌ها جذاب باشد اما می‌تواند به بدن شما آسیب برساند. استفاده بیش از حد کافئین نه تنها باعث اعتیاد به آن می‌شود بلکه باعث افزایش استرس بر کلیه‌ها و کبد می‌شود، به طور کلی مصرف کافئین نباید بیشتر از ۳۰۰ میلی گرم در روز باشد. بنابراین در هنگام انتخاب مکمل به این نکته نیز توجه داشته باشید که میزان استانداردی از کافئین را داشته باشد.

مردان و زنان ورزشکار می‌توانند از مکمل مشابه استفاده کنند

هر مکملی که بیشتر برای یک جنس خاصی در نظرگرفته می‌شود احتمالا” در تبلیغات سود جویانه مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا دوز نامطمئنی از هورمون‌ها را در مواد تشکیل دهنده خود دارد.

در بیشتر موارد، مردان و زنان ورزشکار به مکمل‌های مختلف نیاز ندارند، اما برای زنان ورزشکار آگاهی کافی از میزان مصرف آهن و کلسیم مهم است. مصرف کم کلسیم می‌تواند باعث شکستگی استرسی ناشی از فشار تمرین در آن‌ها شود و آهن برای افزایش اجراهای استقامتی نیاز است. مکمل‌ها می‌توانند مفید و کمک کننده باشند، اما ما نمی‌توانیم بگوییم این کافیست، مصرف غذای مناسب و تمرین سخت در باشگاه بیشترین اهمیت را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا