رژیم وگان چیست؟ همه چیز در مورد رژیم وگان

امروزه رژیم غذایی وگان از محبوبیت روزافزونی برخوردار است. در رژیم غذایی وگان شما صرفا لذت غذاهای گیاهی را خواهید چشید و نباید به احشام حیوانی و غذاهای دریایی را مصرف کنید. بسیاری از دنبال کنندگان رژیم غذایی وگان این برنامه غذایی را برای تغییر فرم اندام و تقویت سلامتی انتخاب می‌کنند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

رژیم وگان چیست؟ همه چیز در مورد رژیم وگان

اما آیا مصرف نکردن گوشت و لبنیات برای سلامتی مفید است؟

جواب کارشناسان: نه همیشه! برای عده‌ای گذران زندگی با رژیم وگان ناممکن است. پیش از آنکه یک فرم زندگی بر اساس وگانیسم را قبول کنید، باید اطلاعاتی را در مورد فواید و مضرات این رژیم کسب کنید. ارزش غذایی وعده‌های یک روز معمولی را بررسی کنید و ببینید که از لحظ علمی به کدام مزایای سلامتی کمک می‌کنند. سپس، اگر دیدید که این برنامه مناسب شماست، شروع کنید.

معمولا، یک رژیم وگان رژیمی است که شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات، دانه‌ها، روغن‌ها، مغزها و حبوبات می‌شود.  وقتی وگان بشوید، نباید گوشت، لبنیات، ماهی، صدف، تخم مرغ، مرغ یا هر ماده غذایی حاوی این مواد (از جمله پودرهای پروتئینی خاص، مکمل‌های روغن ماهی، ژلاتین ها، گوشت خوک یا مارگارین ساخته شده با آب پنیر) را مصرف کنید. برخی از وگان‌ها از مصرف محصولات زنبورعسل مانند عسل نیز خودداری می‌کنند.

رژیم‌های گیاهی به دوران باستان بر می‌گردد. طبق برخی منابع، فیثاغورس، فیلسوف و ریاضیدان یونانی، اولین جامعه وگانیسم را بنیان نهاده است او به دلایل معنوی و نه سلامتی، از گوشت اجتناب می‌کرد. بوداییان و هندوهای باستان نیز پیرو رژیم وگان بودند. تا اواسط قرن بیستم، رژیم غذایی که گوشت را حذف می‌کرد رژیم فیثاغورث نامیده می‌شد.

در سال ۱۹۴۴ یک کارگر بریتانیایی به نام دونالد واتسون اصطلاح «وگان یا وگان» را برای توصیف کسانی که از رژیم گیاهخواری پیروی می‌کردند اما از لبنیات و تخم مرغ نیز اجتناب می‌کردند، ابداع کرد. وی انجمن وگان را بنا نهاد، زیرا به دلیل وجود نگرانی فزاینده در مورد سل در گاوهای شیری انگلیس در طی سالهای اخیر، محبوبیت رژیم‌های غذایی وگان افزایش یافته است.

در حقیقت، برخی منابع از افزایش ۶۰۰ درصدی تعداد افرادی که وگان هستند را بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ گزارش کرده اند. در دسترس بودن غذاهای وگان در فروشگاه‌های اصلی مواد غذایی، گزینه‌های منوی وگان در رستوران‌ها و عناوین رسانه‌ای که از فواید رژیم‌های وگان برای سلامتی خبر می‌دهند، به این روند کمک کرده‌اند.

انواع متفاوتی از این رژیم وجود دارد. برای مثال؛ عده‌ای از وگان‌ها فقط غذاهای کامل و یا غذاهایی که فقط بصورت طبیعی وجود دارند را مصرف می‌کنند. وگان‌های مکمل خور، سمت غذاهای تولیدی یا تراریخته نمی‌روند، حتی اگر هیچ گوشت یا لبنیات و یا ماهی در ساخت آن‌ها به کار نرفته باشد.

همچنین وگان‌های خام خوار، وگان‌هایی که درصد اندکی چربی مصرف میکنند و عده‌ای که به نقل از رسانه‌ها وگان‌های تنبل نامیده می‌شوند. اینها بدلیل همین لقب گوشت و لبنیات فرآوری شده و مصرف می‌کنند.

افراد به دلایل گوناگونی به رژیم غذایی گیاهی وگانیسم رو می‌آورند. مطالعات نشان می‌دهند که محبوبترین دلیل انتخاب رژیم وگانیسم انتخاب رفتاری مناسب با حیوانات است. بعضا این افراد علاوه بر نخوردن گوشت و لبنیات، از پوشیدن البسه‌هایی که از پوست حیوانات استفاده می‌شوند نیز خودداری می‌کنند.

تحقیقیاتی در مجله‌ی Appetite نشان می‌دهد افرادی که بخاطر دلایل انسانی پیرو رژیم وگان هستند، بیشتر رعایت می‌کنند تا عده‌ای که به دلایلی غیر از هدف اخلاقی این رژیم را گرفته‌اند.

انسان‌ها، این رژیم غذایی را برمی‌گزینند زیرا بنا بر اعتقاد آن‌ها برای محیط زیست نیز مناسب است. همچنین بسیاری از پژوهش‌ها نیز برای سلامت محیط زیست و کره‌ی زمین، رژیم غذایی وگانیسم را بجای رژیم‌های مانند رژیم غذایی محبوب مدیترانه‌ای پیشنهاد می‌دهند.

اما تعداد زیادی از افراد به دلایل سلامتی سبک زندگی وگان را انتخاب می‌کنند. شواهد قانع کننده‌ای وجود دارد که رژیم غذایی گیاهی برای بدنی لاغر، سلامت قلب و طول عمر بهتر است.

در بخش‌های بالایی مقاله اشاره‌ی کوچکی به چگونگی عملکرد این رژیم، فواید و مضرات و نیز بعضی از انواع این رژیم کردیم. در ادامه به توضیحات بیشتری دردیگر زمینه‌ها خواهیم پرداخت.

یک رژیم وگان شامل هرچیزی به جز محصولات حیوانی می‌شود. در این برنامه غذایی، نه تنها از هرگونه غذایی که مستقیم از یک منبع حیوانی (مانند گوشت گاو، مرغ، بوقلمون، گوشت خوک یا گوشت بره) تأمین می‌شود، خودداری می‌کنند، بلکه از هر غذایی که حاوی مواد جانبی جانوری باشد نیز باید خودداری کنند.

به عنوان مثال، اگر سوپ سبزیجاتی که برای تهیه آن با استخوان حیوان طعم دار شده بود نیز باید خودداری کرد. وگان‌ها همچنین از صدف دریایی و غذاهای دریایی و هر غذایی که حاوی موادی مرتبط با ماهی باشد، خودداری می‌کنند. به عنوان مثال، برخی از غذاها و مکمل‌های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، اگر منبع آن روغن ماهی باشد، ممنوع است.

نه تنها لبنیات و تخم مرغ در رژیم وگان مصرف نمی‌شوند، بلکه غذاهای زیادی که حاوی لبنیات و تخم مرغ هستند نیز مصرف نمی‌شوند. این ممکن است شامل نان و سایر محصولات پخته شده، شکلات و بسیاری از پودرهای پروتئین باشد. سرانجام، بسیاری از خوراکی‌ها مانند انواع آب نبات‌ها، مارک‌های خاص نوشیدنی‌های الکلی، همبرگرهای گیاهی و حتی برخی از غذاهای قرمز رنگ در رژیم وگان مصرف نمی‌شوند زیرا حاوی عسل، ژلاتین یا سایر مواد تشکیل دهنده از حیوانات هستند.

اگر این سبک رژیم غذایی را انتخاب کنید، از سبزیجات، میوه‌ها، غلات، حبوبات، محصولات پا یه سویا (مانند توفو)، روغن‌های گیاهی مغزها و دانه‌ها لذت خواهید برد.

هنگامی که شما از یک رژیم غذایی استاندارد آمریکایی به یک رژیم وگان روی می‌آورید، سرانجام از مزایای سلامتی برخوردار خواهید شد. زیرا صرف وقت و تلاش بیشتری برای برنامه ریزی وعده‌های غذایی و انتخاب غذاها خواهید کرد. بسیاری از افرادی که از یک رژیم غذایی معمولی آمریکایی استفاده می‌کنند، غذاهای حاضر، مانند فست فود‌ها و اسنک‌ها و امثالهم را می‌خورند که بیش از نیاز ما چربی و پروتئین تأمین می‌کند همچنین از میزان توصیه شده میوه، سبزیجات و غالت سبوس دار را مصرف نمی‌کنند، با اینکه از لحظه‌ای که شروع به مصرف مواد مغزی مانند؛ دانه‌ها و روغن دانه‌ها و سویا و فراورده‌های آن بکنبد به مراتب احساس بهتری خواهید داشت.

حتی در یک دوره کوتاه پنج روزه، وقتی فرد به سبک غذا خوردن روی می‌آورد، تغییرات مثبتی را می‌بیند مثلا همه چیز در مورد ظاهر فیزیکی آن‌ها به طرز خوبی تغییر می‌کند و این سحر و جادوی مواد مغذی میوه‌ها و سبزیجات تازه است. حتی اگر آن‌ها به خوردن گوشت به مقدار اندک و در عوض سبزیجات بیشتر روی آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا