فواید و اصول گرم کردن بدن و سرد کردن آن قبل و بعد از ورزش

ورزش کردن عادت بسیار پسندیدهای است و تا بحال کسی نتوانسته ادعا کند ورزش برای بدن ضرر دارد اما این فعالیت سودمند هم مثل هر کار دیگر یک سری آداب و مقدماتی دارد که حتما باید رعایت شود تا نتیجه وارونه ندهد. باید بدانید که اساسا هر برنامه ورزشی دارای ۲ مرحله بسیار با اهمیت و ضروری است که شامل گرم کردن بدن و سرد کردن آن می‌شود. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

فواید و اصول گرم کردن بدن و سرد کردن آن قبل و بعد از ورزش

نخستین گام برای آغاز یک فعالیت بدنی، گرم کردن بدن است. قبل از شروع هر نوع ورزشی، بهتر است که بدن خود را گرم کنیم تا بدن را طی مراحلی برای حداکثر نتیجه و به حداقل رساندن آسیب‌های جسمی آماده ساخت. در این حال بدن با افزایش ضربان قلب و تنفس، خود را برای ورزش کردن آماده می‌کند.

گرم كردن عمومی: شامل حركاتی است كه بدن را به طور كلی و عمومی گرم می‌كند که در تمامی رشته‌های ورزشی انجام می‌شود و با فنون و مهارت‌هایی كه باید در یك رشته خاص ورزشی انجام شود، مستقیما ارتباط ندارد.

گرم كردن اختصاصی: گرم كردن اختصاصی مرور فن و مهارت‌هایی است كه ورزشكار در تمرین یا مسابقه باید انجام دهد برای مثال در رشته والیبال بازیكنان پس از گرم كردن عمومی، چند حركت پاس، پنجه، ساعد و اسپك را انجام می‌دهند یا در بازی بسكتبال بازیكنان چند بار انواع دریبل و پاس و شوت و ریباند و ضد حمله را تمرین می‌كنند.

فواید گرم کردن بدن به قرار زیر است

بهبود جریان خون قلب

افزایش تولید انرژی و دریافت اکسیژن

تسهیل مصرف اکسیژن. زیرا در عضلات گرم شده سرعت آزادسازی اکسیژن  افزایش می‌یابد

افزایش سرعت انقباض و از انقباض خارج گشتن عضلات

کاهش آسیب‌ها و صدمات ورزشی (پارگی و کشیدگی عضلات، در رفتگی مفاصل و ….)  به خاطر افزایش قابلیت ارتجاعی عضلات

 کاهش گرفتگی عضلات و جلوگیری از افزایش ناگهانی فشار خون و حرارت بدن

 آماده سازی سیستم عصبی، رباط‌ها، مفاصل، عضلات، سیستم قلبی-عروقی و سیستم عصبی برای انجام فعالیت ورزشی خاص

آماده سازی ذهن و روان ورزشکار که موجب افزایش انگیزه، دقت و توجه، بالا بردن هماهنگی در اجرای حرکات، اجرای مطمئن حرکات، جلوگیری از آسیب دیدگی به نحوی که در موقعیت‌های آسیب زا می‌تواند مانع ایجاد آسیب شود و یا از شدت آسیب دیدگی کاسته شود.

اجزاء تشکیل دهنده مرحله گرم کردن بدن

دویدن آهسته به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه که هدف آن افزایش حرارت بدن و عضلات است.

حرکات کششی پویا به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، هدف آن: افـزایش دامنه حرکت و نرم کردن عضلات (این تمرین ها بدون آن که به طور سنگین و با فشار زیاد انجام شود باعث بالا رفتن دمای بدن و عضلات می‌شوند)

تمرینات ویژه ورزش مورد نظر به مدت ۱۰ دقیقه، سپس انجام فعالیت ورزشی.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا