بورسیت چیست؟علت و علائم بورسیت

بورسیت یک شرایطی است که در آن بالشتک‌های لغزنده در فضای مفصل که بورس (bursa) نامیده می‌شود، ملتهب می‌شود. در واژه‌شناسی پزشکی، پیش وند “یت” به التهاب اشاره دارد، مثل تاندونیت. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

بورسیت چیست؟علت و علائم بورسیت

عملکرد یک بورس در واقع کاهش اصطکاک بین سطوح در هنگام حرکت آنها به جهات مختلف است. بورس به‌خودی‌خود از یک کیسه نازک پرشده با مقدار کمی مایع سینوویال پر شده است که قوام سفیده تخم‌مرغ را دارد. بیشتر از ۱۵۰ بورس در سراسر بدن وجود دارند.

بورس سالم تقریباً یک حرکت بدون اصطکاکی بین استخوان‌ها، عضلات و تاندون‌ها در حرکات مخالف و هماهنگ یکدیگر ایجاد می‌کند. اگر بورسیت توسعه یابد، کیسه ملتهب شده می‌تواند حرکت را مختل کرده و باعث درد و ورم موضعی شود.

این مطلب در ادامه به علائم و محرک‌های بورسیت و اینکه چطور بتوان آن را تشخیص داد و درمان کرد اشاره خواهد کرد. همچنین تنظیمات سبک زندگی برای کاهش خطر وقوع دوباره بورسیت نیز را در ادامه خواهد آورد.

بورسیت‌ها معمولاً با فشار تکراری روی مفصل مرتبط هستند. طبق یک مطالعه منتشر شده در ۲۰۱۲ در Occupational Medicine، افرادی که در صنعت ساخت‌وساز یا دیگر انواع کارهای دستی فعالیت دارند هشت برابر بیشتر از کارمندان اداره در معرض بورسیت هستند.

بورسیت اغلب بر روی بورس‌های سوپرفیشال یا سحطی شانه‌ها، زانو، آرنج یا لگن‌ها را هدف قرار می‌دهد. علائم می‌تواند از نظر شدت متفاوت باشند

بورسیت اغلب ناشی از یک آسیب استفاده زیاد (overuse) از حد تکراری یا فشار طولانی‌مدت اعمال شده مستقیم به خود بورس که در بین ورزشکاران رایج است. دیگر دلایل می‌توانند شامل موارد زیر باشند:شرایط التهاب سیستمیک مانند آرتریت روماتوئید و نقرس . یک آسیب حاد مانند کوفتگی

بورسیت سپتیک یک نوعی از بورسیت است که با عفونت ایجاد می‌شود و زمانی می‌تواند توسعه یابد که باکتری وارد یک زخم باز شود یا از بافت‌های مجاور نرم پخش شود. سلولیت یکی از دلایل رایج بورسیت سپتیک است.

سلولیت یک شرایط بالقوه تهدیدکننده زندگی است. اگر پوستتان به شکل قرمز و متورم درآمد و احساس گرمی و همراه با حساسیت به لمس داشتید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. رگه‌های قرمزرنگی که از محل عفونت بیرون می‌آیند نشانه‌ای از یک شرایط اورژانسی پزشکی هستند.

درمان بورسیت تا حد زیادی به نوع بورسیتی که دارید مرتبط است. اهداف اصلی برای درمان بورسیت، کاهش فشار فیزیکی روی بورس، کاهش التهاب و فراهم‌کردن زمان بهبودی کامل است.yektanet.comبیشتر موارد با درمان محافظه‌کارانه حل خواهند شد. داروهای بدون نسخه ضدالتهابی غیر-استروئیدی (NSAIDs) مانند ادویل (ایبوپروفن) یا الیو (ناپروکسن) نیز اغلب می‌توانند یک تسکین درد زیادی را فراهم بیاورند.

علاوه بر استراحت، استفاده از یخ می‌تواند ورم را کاهش داده، در حالی که کم‌تحرکی کوتاه‌مدت نیز ممکن است در زمانی که شواهدی مبنی بر آسیب بافت هم‌بند وجود داشته باشد توصیه شود.چون کم‌تحرکی بلندمدت می‌تواند باعث یخ‌زدگی مفصل شود، از آن باید پرهیز شود.

کم‌تحرکی نباید بیشتر از چند روز ادامه داشته باشد و باید با حرکات چرخشی نرم یک یا دو بار در روز همراه باشد.در حالی که بیشتر موارد بورسیت تمایل به بهبود در عرض چند روز یا چند هفته دارند بعضی از آنها نیازمند ماه‌ها زمان برای درمان هستند. بورسیت مزمن گاهی اوقات با تزریق کورتیکواستروئید داخل بورس برای کاهش سریع التهاب درمان می‌شود.

اگر بورسیت با وجود درمان مناسب همچنان وجود داشت، ممکن است مداخله جراحی نیاز شود. این روش که به اسم بورسکتومی (bursectomy) شناخته می‌شود می‌تواند به عنوان یک جراحی باز (با چاقوی جراحی) یا آرتروسکوپی (تکنیک جراحی بسته که برخلاف عمل باز فقط با اعمال چند سوراخ در محل آسیب‌دیدگی انجام می‌گیرد) انجام گیرد. زمانی که بورس برداشته شد، یک بورسی جدید به جای آن ساخته خواهد شد.

بورسیت سپتیک ممکن است بر اساس شدت عفونتی که وجود دارد با آنتی‌بیوتیک دهانی یا داخل وریدی درمان شود. تخلیه جراحی ممکن است در زمانی که چرک در داخل و اطراف بورس ایجاد شود استفاده شود.

بورسیت‌ها در زمانی اتفاق می‌افتند که یک فضای مفصل که بورس نامیده می‌شود ملتهب شود. شاید در چنین مواقعی احساس درد، ورم، سفتی و گرمی کنید – به خصوص در شانه‌ها، زانوها، آرنج‌ها و لگن. اغلب اوقات بورسیت‌ها با یک آسیب ناشی از استفاده زیاد از حد تکراری یا فشار طولانی‌مدت روی بورس ایجاد می‌شوند.

در حالی که بورسیت‌ها می‌توانند اغلب با یک استراحت و داروهای مسکن درمان شوند، اما با وقوع دوباره آنها یا محدودکردن حرکت تان، نباید از درمان دوباره آنها سر باز بزنید. بورسیت‌ها اغلب پیش‌رونده هستند و اگر بدون درمان رها شوند می‌توانند با گذر زمان بدتر شوند.

این قضیه برای بورسیتی که با نقرس یا آرتریت روماتوئید ایجاد می‌شود نیز صدق می‌کند.تشخیص اولیه و درمان می‌تواند اغلب مقدار یا شدت شعله‌ورشدگی بورسیت‌ها را کاهش دهد. اگر هر گونه نشانه‌ای از عفونت موجود بود، فوراً با پزشکتان تماس بگیرید به خصوص اگر تب بالا، یک زخم باز و یک افزایش گرمی و قرمزی یا هر گونه ترشحی مشاهده کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا