فواید و مضرات حلقه لاغری هولاهوپ

بهتر است بدانید امروزه ورزش با حلقه لاغری هولاهوپ محبوبیت خاصی بین افراد جامعه به ویژه بانوان پیدا کرده است زیرا بسیاری از افرادی که فرصت کافی برای رفتن به باشگاه ورزشی را ندارند انجام فعالیت ورزشی به وسیله حلقه زدن را بهترین راه پر فواید برای ورزش در منزل می دانند. با سایت دانستنی های ورزشی همراه باشید.

فواید و مضرات حلقه لاغری هولاهوپ

آشنایی با فواید حلقه زدن

به طور کلی هولاهوپ یک اسباب بازی کودکانه است که به ابزاری موثر برای بزرگسالی تبدیل شده که می خواهند وزن و حجم بدن خود را کم کنند. در واقع با استفاده از یک حلقه هولاهوپ بازو، پای و ماهیچه می توانید ماهیچه های مرکزی خود را به کار بیندازید. حلقه زدن یک تمرین بدنی محسوب می شود که نه تنها ماهیچه های شما، بلکه انعطاف پذیری و تعادل مفاصل را نیز بهبود می بخشد. همچنین استفاده از حلقه در عین حال باعث استراحت و سرگرمی نیز می شود.

توجه داشته باشید که امروزه حلقه زدن با حلقه های لاغری وزن ارتباط دارد یا هولاهوپ وزن دار به یکی از ورزش های همه گیر در میان اقشار مختلف جامعه تبدیل شده و بانوانی که فرصت انجام ورزش روزانه را در بیرون از منزل ندارند کار با حلقه های لاغری را بسیار مفید، کارآمد و مقرون به صرفه می دانند. اگر شما هم قصد دارید برای لاغری شکم و پهلو ها حلقه زدن را آغاز کنید پیشنهاد می شود که پیش از شروع این ورزش موثر و جذاب فواید و عوارض آن را مطالعه کنید.

چگونگی حلقه زدن:

توجه داشته باشید که برای حلقه زدن با استفاده از هولاهوپ باید نکات و مراحل را طی کنید که در ادامه به صورت کامل بیان کرده ایم:

پیش از شروع این تمرین بایستی با کشش بازوها، پاها و عضلات کمرتان را گرم کنید و سپس یک پا را در حلقه هولاهوپ قرار داده و دور کمر خود بچرخانید.

توصیه می شود که حلقه را دور بدن بچرخانید و سپس وزنتان را بین پاهای خود در یک حرکت گهواره ای حمل کنید.

به آرامی باسن خود را عقب و جلو و یا به صورت دایره ای به حرکت دربیاورید که این مانور با استفاده از یک هولاهوپ انجام خواهد شد.

می توانید ورزشتان را هر روز به مدت زمان ۵ الی ۱۰ دقیقه شروع کنید و کم کم افزایش دهید تا به ۳۰ دقیقه برسد.

پیشنهاد می شود حلقه ای را انتخاب کنید که وقتی آن را روی زمین مقابل خود می گذارید به کمرتان برسد.

بهتر است با یک حلقه بزرگ و سنگین شروع کنید چون نگه داشتن این حلقه ها آسان تر از حلقه های کوچک و سبک خواهد بود.

مزیت های حلقه:

به صراحت می توان گفت که حلقه زدن دارای مزیت و فواید متعددی برای بدن است که در ادامه سعی داریم به بیان برخی از آن ها به صورت کامل بپردازیم:

تمرینی برای هسته بدن:

حلقه زدن به صورت منظم می تواند به شما کمک کند تا ماهیچه شکم و دور کمرتان به سرعت تقویت شود و چربی های این نواحی که اغلب مشکل سازند از بین بروند. همچنین مطالعات نشان داده که حلقه زدن می تواند چربی هایی که برای مدت زیادی در بدن مانده و سفت شده اند و به سختی از ماهیچه ها جدا می شوند را به خوبی بسوزاند. معمولا این موقعیت را با نام برد برد می شناسند.

تقویت ماهیچه های بدن:

بر اساس تحقیقاتی که امروزه انجام شده تمرین کردن با هولاهوپ باعث تقویت ۳۰ ماهیچه در بدن می شود و همچنین از ترکیب کردن برخی حرکات با یکدیگر می توان به راحتی روی بازوها، ران ها و هسته بدن کار کرد. حلقه زدن باعث چربی سوزی می شود و اخیرا هم شورای ورزشی آمریکا ثابت کرده است که هر یک ساعت حلقه زدن بالای ۴۰۰ کالری می سوزاند.

همچنین اگر بخش های دیگری مانند دست ها و پاها در تمرین با هولاهوپ درگیر شوند در هر ساعت حلقه زدن بیش از ۶۰۰ کیلو کالری خواهید سوزاند. بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد حلقه زدن با شدت بالا به مدت ۸ دقیقه به شما یک تمرین عالی برای قلب و عروق می دهد و همچنین باعث می شود ۵۰ کالری بسوزانید یعنی ۶.۵ کالری در هر دقیقه.

افزایش انعطاف پذیری و استحکاک ستون فقرات:

معمولا حرکاتی که با استفاده از حلقه انجام می دهید به خاطر تمرین دادن ستون فقرات می تواند انعطاف پذیری شما افزایش دهد و همچنین از آسیب دیدگی کمر و پشت جلوگیری کند. وقتی که حلقه می زنید خود را با ریتم خاصی به جلو و عقب تکان می دهید و کل وزنتان را در امتداد یک راه منتقل می کنید. این حرکت فشار را از استخوان خاجی و اطراف آن بر می دارد و در نتیجه بهتر استخوان خاجی، ستون فقرات هم اصلاح می شود، جریان خون در آن بهبود پیدا می کند و انعطاف پذیری کلی آن افزایش خواهد یافت.

افزایش سلامت قلب:

توجه داشته باشید که حلقه زدن در واقع یک تمرین شدت بالا برای ماهیچه ها است به ویژه برای ماهیچه ای مانند قلب که از اهمیت خاصی برخوردار است. هر فردی که حلقه می زند می داند که در همان دقیقه ابتدایی ضربان قلب بالا رفته و تمرین برای هولاهوپ در طول روز به مدت ۲۰ دقیقه یک فعالیت فیزیکی بوده و می تواند باعث بهبود و مراقبت از سلامت قلب شود.

افزایش هماهنگی بین چشم دست ها:

حلقه زدن نیز مانند تمامی ورزش های دیگر بین چشم و دست هماهنگی ایجاد می کند و با این کار علاوه بر ماهیچه ها مغز را نیز به چالش خواهد کشید. در واقع حلقه زدن در جهت طبیعی و جهت معکوس یک موقعیت عالی است که مغز را درگیر می کند و با چرخیدن به سمت غالب و سپس به سمت غیر غالب تعادل بدن را تضمین می کند.

افزایش شادی و نشاط:

علاوه بر فواید فیزیکی و تناسب اندام که حلقه زدن به ارمغان می آورد حس شادی و نشاطی هم برای افراد خواهد داشت به گونه ای که پس از تمرین با آن می توانید تاثیر مثبت این فعالیت را در روحیه تان احساس کنید. پس از ورزش با حلقه اغلب افراد احساس جوانی، قدرت و اعتماد به نفس خواهید داشت. ورزش کردن با استفاده از هولاهوپ مانند دویدن می تواند یک فعالیت فردی یا گروه باشد که می توانید با خانواده یا دوستان انجام دهید.

عوارض ناشی از حلقه زدن:

همانطور که متوجه شدید حلقه زدن یک ورزش است که به تقویت عضلات شکم و میانی بدن کمک کرده و در عین حال باعث سوزاندن چربیهای اضافی این نقاط می شود اما برای این ورزش و بهره مندی از فواید حلقه زدن بایستی نکات ایمنی را مورد توجه قرار دهید. توصیه می شود که افراد آسیب دیده از ستون فقرات، دیسک کمر یا شکستگی در این نقاط به هیچ وجه از هولاهوپ استفاده نکنند.

همچنین افرادی که از مشکلات قلبی رنج می برند پیش از اقدام به فعالیت با حلقه ورزشی حتما باید با پزشک متخصص مشورت نمایند زیرا استفاده از حلقه هایی با وزن بیش از ۲ کیلوگرم باعث فشار و کبودی در کمر شده و برای تمرین انتخاب وزن مناسب حلقه خود یک فکتور مهم محسوب می شود. توجه داشته باشید که استفاده نامتعارف و بیش از اندازه باعث فشار در پهلوها و کمر شده و به همین خاطر پیشنهاد می شود برای درمان دیسک کمر با ورزش بیشتر ۴۰ الی ۴۵ دقیقه با حلقه تمرین نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا